Artroskopie

Obor vyšetření: Ortopedie

Další názvy: endoskopické vyšetření kloubní dutiny, arthroscopy

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis artroskopie

Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok (krátkodobá operace s minimální zátěží pro organismus) prováděný na operačním sále. Také lze říci, že je to endoskopická vyšetřovací metoda umožňující přesnou diagnostiku poranění nebo onemocnění kloubů. Artroskopie se provádí uvnitř kloubu, bez jeho otevření, za optické kontroly přenosem obrazu z kamery na obrazovku. Během zákroku je možné ihned provádět ošetření zjištěných poranění nebo řešit některé diagnostikované stavy.

Výhodou této moderní metody je především minimální zátěž pro pacienta a možnost ambulantního provedení výkonu. Ve srovnání s dříve prováděnými otevřenými operacemi kloubů je pooperační období nesrovnatelně zkráceno. Pacient se velmi brzy navrací nejen k běžné činnosti, ale také ke sportu.

Přístroj k provedení artroskopie

K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný artroskop. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř kloubu na obrazovku a umožňuje přímo prohlédnout kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro.

Dále se při artroskopii používají speciální operační nástroje přizpůsobené k práci v malém kloubním prostoru. Ty se do kloubu zavádějí dalšími, pomocnými, malými incizemi (miniřezy).

Kdy se artroskopie doporučuje?

Při podezření na poškození některé z kloubních struktur, při pozitivním klinickém nálezu, doplněném dalšími diagnostickými laboratorními testy, doporučuje toto vyšetření lékař, ortoped. Ne každé kloubní onemocnění je vhodné k artroskopickému řešení.

U kolenního kloubu se artroskopie provádí z důvodů poškození menisku (přetržení), kloubní chrupavky, poranění zkřížených vazů, uvolnění části kosti nebo chrupavky do kloubu aj.
U ramenního kloubu se diagnostikuje možné poškození dvouhlavého svalu, jehož šlacha prochází kloubním pouzdrem, postižení kloubního pouzdra (zejména jeho okrajových částí) a změny spojené se stárnutím kloubu.

Z obdobných důvodů je artroskopicky možné vyšetřit i klouby je loket, zápěstí, hlezno, kyčel, či drobnější klouby.

Co dělat před artroskopií

Před plánovanou artroskopií je předem stanoven termín výkonu. Klient je také podrobně informován průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.

Předem je také domluven způsob anestézie- na výběr se nabízí celková krátkodobá anestézie nebo spinální anestézie (znecitlivění určité části těla).

Protože se jedná o operační zákrok je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie.

Bezprostředně před artroskopií

Dle zvyklostí zdravotnického zařízení je nástup k plánované artroskopii den předem nebo, častěji, ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody.

S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.

Kloub, který bude předmětem artroskopického vyšetření musí být důkladně omytý mýdlem. Oholení, které je potřeba například u kolenního kloubu, zajišťuje personál zdravotnického zařízení.

Před výkonem musí klient sundat všechny šperky, vyjmout si kontaktní čočky, zubní náhrady, ženy musí být nenalíčené a s odlakovanými nehty.

Proces artroskopie

Artroskopie se vždy provádí za sterilních podmínek na chirurgickém operačním sále, podle volby klienta v celkové nebo spinální anestézii. Délka operačního výkonu závisí na obtížnosti prováděného léčebného zásahu, běžně se ale pohybuje mezi 30-ti a 60-ti minutami.

Po důkladné dezinfekci širokého okolí kloubu je proveden první miniřez ve vyšetřovaném kloubu. Do tohoto řezu se zavádí optika artroskopu. Dalším jedním nebo dvěma miniřezy se zavádějí ostatní speciální artroskopické nástroje. Po celou dobu výkonu je kloubní dutina proplachována sterilním fyziologickým roztokem. Vlastní artroskopie zahrnuje diagnostické prohlédnutí všech struktur kloubu a dle potřeby následně i chirurgický zákrok.

Při artroskopické operaci se užívají technologie a materiály, které jsou vhodné pro každého pacienta. Fixační implantáty jsou vyrobeny buď z titanu nebo z materiálu, který se v průběhu několika let vstřebá a je tak zcela odbourán. Po výkonu jsou řezy kryty náplastí, nešijí se.

Po artroskopii

Bezprostředně po artroskopii každý pacient odpočívá po dostatečně dlouhou dobu, aby se vstřebaly všechny léky použité k anestézii. Během této doby je sledován celkový stav pacienta a především operovaný kloub včetně odvodného drénu. Také, po dobu 2 hodin po výkonu, není dovoleno jídlo ani pití. V případě potřeby je možné ještě podat léky proti bolesti, například u rozsáhlejších výkonů.

Je-li pooperační průběh bez komplikací může být pacient večer po zákroku nebo druhý den propuštěn domů. V indikovaných případech je předepisována rehabilitace, doporučeno nošení ortézy nebo berlí.

Kontrola operovaného kloubu probíhá, dle zvyklostí daného zdravotnického zařízení, přibližně za 1-2 týdny. V případě jakýchkoli potíží je nutné vyhledat lékaře ihned.

Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na typu onemocnění a rozsahu výkonu.

Výsledek artroskopie

Výsledek, tedy diagnóza, případně rozsah poškození či poranění kloubu, je při artroskopii ihned viditelný díky optickému přístroji. Lékař při diagnostice rozhoduje o vhodném řešení (léčbě), které ihned provádí. To vše během jednoho výkonu.

Alternativy artroskopie

Určitou alternativou vyšetření kloubu je magnetická rezonance, která ale neumožňuje léčebný zásah. Nelze jí tedy artroskopii plně nahradit.

Další názvy: endoskopické vyšetření kloubní dutiny, arthroscopy

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: artroskopie

Přidejte zkušenost s vyšetřením artroskopie

Měla jsem strach z artroskopie - Veruunkaa6 (06.01.21)

Z artroskopie jsem měla trochu strach, ale není to tak hrozné. Mě doktor Vaněček všechno popsal když jsem byla na vyšetření, takže jsem věděla co mě čeká. Jsem asi měsíc po operaci ve Forme Clinic a koleno se mi zotavilo, někdy ještě pobolívá, ale je to stále lepší a lepší. 

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.