V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis bronchoskopie
Bronchoskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, která se používá
k optickému vyšetření (zrakem) dolních cest dýchacích.
Provádí se speciálním přístrojem, bronchoskopem.
Během zákroku je možné odebrat vzorky tkání a hlenu, ošetřit průdušky,
které jsou zúžené, ucpané nebo krvácejí.
V současné době je to nejčastěji používaná metoda, s jejíž pomocí se řeší vdechnutí cizích těles do dýchacích cest.
Bronchoskopie se provádí ve speciální endoskopické ambulanci či sálku, kde je také monitorovací zařízení pro sledování základních životních funkcí.
Z historie bronchoskopie
První bronchoskopické vyšetření provedl americký chirurg H. Green již v roce 1847. Ve své době sklidil pouze kritiku a dokonce byl vyloučen z odborné společnosti.
První bronchoskopie z léčebných důvodů byla provedena v r.1897 prof. Gustavem Killianem, německým lékařem.
K vyšetření se dlouhou dobu používaly jen tzv. rigidní (neohebné)
bronchoskopy. O prvních gumových stentech (hadičkách) a jejich
zavaděčích psal již Gustav Killian v r. 1907
v souvislosti s následky po odstranění cizích těles
z dýchacích cest. Začátky zavádění do praxe byly zaznamenány
v 60. letech (Montgomery) a realitou se endoskopicky zaváděné stenty staly
až koncem 80. letech (Dumon, Orlowski).
V 60. a 70. letech 20. století byl vyvinut ohebný nástroj pracující s optickými vlákny. Dnes se užívají oba druhy přístrojů.?
Rigidní a flexibilní bronchoskop
K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný bronchoskop. Na výběr se nabízí dva typy bronchoskopu, flexibilní (ohebný) a rigidní (neohebný).
Rigidní bronchoskop je tenká, dutá, cca 40cm dlouhá kovová trubička, která je na konci opatřena optikou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Díky speciálním nástrojům, které lze k bronchoskopu připojit je možné provádět různé úkony. Tento typ bronchoskopu je možné použít například při odběrech většího množství vzorků tkáně (biopsii) nebo při odstraňování cizích těles z dýchacích cest.
Rigidní bronchoskopie se provádí v místní nebo celkové anestézii.
Dnes už se v praxi častěji používají flexibilní bronchoskopy. S touto moderní technologií je vyšetření mnohem rychlejší a především více ohleduplnější vzhledem k pacientovi. Flexibilní bronchoskopy mají průměr pouze 2-3 milimetry a jsou tak vhodné i pro velmi malé děti. Uvnitř flexibilního bronchoskopu jsou uspořádána optická vlákna, která jsou ohebná a současně dobře vedou světlo. Uspořádání vláken zajišťuje, že se zobrazuje přesný a díky optickému zařízení zvětšený obraz vnitřku dýchacích cest.
Flexibilní bronchoskop se používá k odsátí sekretů, krve, hnisu, odstranění cizích těles, aplikaci léků na požadovaná místa, a také k nalezení zdrojů krvácení.
Nespornou výhodou této metody je nižší riziko poranění dýchacích cest při výkonu. Pacient je plně při vědomí, pouze v případě velkých obav je možné podat uklidňující léky.
Kdy se bronchoskopie doporučuje?
Důvody, proč lékař doporučuje bronchoskopii mohou být jednak diagnostické nebo terapeutické (léčebné).
Mezi diagnostické důvody patří nutnost makroskopického posouzení dýchacích cest, objasnění zúžení dýchacích cest, odběr bronchiálního sekretu a bioptického materiálu k dalšímu vyšetření (histologickému, cytologickému, biochemickému a kultivačnímu). Bronchoskopie má také velký význam při včasné diagnostice nádorového onemocnění, plicních onemocnění nejasné příčiny, dlouhotrvajícího kašle, chrapotu, vykašlávání krve či dušnosti.
Vyšetření lze také rozšířit o tzv. Bronchoalveolární laváž.
Jedná se o odběr vzorků z dýchacích cest malého průsvitu, kam už
flexibilní endoskop nedosáhne. Do bronchů se nakape prostřednictvím
bronchoskopu fyziologický roztok, který se po chvilce odsaje zpět. Získaná
tekutina se následně vyšetřuje na přítomnost buněk, bakterií, což
pomáhá v diagnostice nádorových a infekčních onemocnění.
Léčebná bronchoskopie se využívá při odstranění cizích těles
z dýchacích cest, stavění krvácení z dýchacích cest nebo čištění
bronchů pokud pacient není schopen sám odkašlat.
Co dělat před bronchoskopií
Před plánovanou bronchoskopií je předem stanoven termín výkonu. Klient je také podrobně informován průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.
Předem je také domluven způsob anestézie. Na výběr se nabízí celková krátkodobá anestézie, nebo častější místní znecitlivění.
V případě, že bude bronchoskopie provedena v celkové anestézii je nutné absolvovat ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr pacient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí aktuálního zdravotního stavu, dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie. Celková anestézie se provádí nalačno, pacient také předem nesmí pít ani kouřit. Po celkové anestézii následuje hospitalizace, obvykle do dalšího dne, spojená se sledováním celkového zdravotního stavu pacienta.
Při lokálním znecitlivění se doporučuje nejíst, nepít a nekouřit 4 hodiny před vyšetřením. Pacient také dostane léky tlumící kašel a sekreci dýchacích cest. Po tomto typu vyšetření následuje několikahodinové sledování celkového stavu pacienta, dle zvyklosti zdravotnického zařízení.
Jak bronchoskopie probíhá?
Bronchoskopie se provádí na speciálním sálku nebo ambulanci, které jsou k tomuto účelu vhodně vybaveny. Vyšetření se provádí v poloze vleže na zádech, méně často vsedě. Po úvodním rozhovoru pacienta s lékařem dochází k provedení místního znecitlivění oblasti krku, hlasivek a nosního průchodu, případně je pacient uveden do celkové anestézie. Pokud je to nutné, je pacientovi aplikováno sedativum (uklidňující lék). Následuje opatrné zavádění zvoleného typu bronchoskopu nosem nebo ústy. Již při zavádění lékař hodnotí průsvit a pohyblivost dýchacích cest, charakter sliznice. Po zavedení endoskopu na požadované místo lékař oblast opticky zhodnotí, odebere potřebné vzorky ze suspektních míst, provede dokumentaci, odstraní cizí tělesa či ošetří zdroje krvácení. Poté bronchoskop odstraní.
Po celou dobu výkonu je sledováno okysličení pacientovy krve kyslíkem.
Co následuje po bronchoskopii?
Po vyšetření je pacient odvezen na lůžko a po několik hodin je sledován jeho celkový zdravotní stav, především dýchání. Doporučuje se také, aby pacient ještě alespoň dvě hodiny nic nejedl. Někdy se také provádí kontrolní snímek hrudníku, především, pokud byl odebírán větší vzorek tkáně k dalšímu vyšetření.
Pokud je vše v pořádku pacient může být v odpoledních hodinách propuštěn domů, ale i tam je potřeba dodržovat klidový režim po celý zbytek dne.
Kdy bude výsledek bronchoskopie?
Předběžný výsledek bronchoskopie lékař sděluje ihned po výkonu, případně po probuzení z celkové narkózy. Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.
Další názvy: tracheobronchoskopie, vyšetření průdušek