Echokardiografie

Obor vyšetření: Interna - Kardiologie

Další názvy: ECHO, ultrazvukové vyšetření srdce, zátěžová echokardiografie

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis echokardiografie

Echokardiografie je vyšetření srdce pomocí ultrazvuku. Pomocí ní dokáže lékař posoudit nejen anatomii srdce, ale i jeho funkci. Při echokardiografii toiž lékař sleduje srdce při práci v reálném čase, může posoudit, jaký objem krve je srdcem vypuzován, změřit, jak rychle krev proudí jednotlivými úseky a zkontrolovat, jestli se dobře uzavírají a otevírají srdeční chlopně. Toto vyšetření je zcela nebolestivé a nevystavuje pacienta žádnému riziku, přitom není technicky příliš náročné – patří proto k základní vyšetřovací metodě při podezření na onemocnění srdce.

Princip echokardiorafie

Při echokardiografii si prohlížíme srdce pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk je mechanické vlnění, stejně jako zvuk, má ale vyšší frekvenci. Naše ucho dokáže vnímat mechanické vlnění v rozmezí přibližně 20 – 20000 Hz (Hertzů – kmitů za sekundu), mechanické vlnění s vyšší frekvencí označujeme jako ultrazvuk. Fyzikální princip vyšetření je poměrně jednoduchý: sonda přístroje vyšle ultrazvukovou vlnu, ta některými tkáněmi projde a od některých se odrazí zpět k sondě, která funguje zároveň jako přijímač. Vzhledem k tomu, že se ultrazvuk šíří konstantní rychlostí, může přístroj spočítat podle času, který uplynul mezi vysláním a přijmutím ultrazvukového signálu, vzdálenost struktury, od které se ultrazvuk odrazil. Podle intenzity přijatého signálu se pak daná struktura zobrazí na obrazovce přístroje v různé stupni šedi – většinou se totiž odrazí jen část ultrazvukové vlny a část projde. Místa, od kterých se ultrazvuk odrazí kompletně se zobrazí bíle a místa, kterými ultrazvuk kompletně projde se zobrazí černě. Na stejném principu pracuje i sonar, který byl poprvé použit za první světové války pro detekci ponorek, stejný princip můžeme ale najít i v přírodě – netopýři ‚vidí‘ pomocí ultrazvuku a můžou tak lovit hmyz i ve tmě.
Při echokardiografii se využívá ještě další fyzikální jev – Dopplerův jev, mluví se potom o dopplerovském vyšetření či o ‚echo-doppleru‘. Tento jev byl popsán původně pro světelné záření, ale podobný princip funguje i u zvuku. Jde o to, že pokud se ultrazvuk odrazí od objektu, který se pohybuje směrem od sondy či k sondě, změní se jeho frekvence. Podle změny frekvence přijatěho signálu pak může přístroj vypočítat rychlost pohybu daného objektu vzhledem k sondě. Přístroj tak může zobrazit proudění krve v srdci a velkých cévách, na obrazovce přístroje lékař uvidí různé barvy podle směru a rychlosti proudění krve.

Princip echokardiografu

Sonda echokardiografu obsahuje tzv. piezoelektrický krystal, který působením střídavého elektrického proudu deformuje svůj tvar – vlastně vibruje v závislosti na frekvenci střídavého proudu a tím generuje ultrazvuk. Opačný jev je využíván k zachycení odražených signálů (ech) – krystal je přijatým ultrazvukem deformován a tím generuje elektrické napětí. Většinou je stejný krystal používán jako vysílač ultrazvukového signálu (0,5 % provozná doby) i jako jeho přijímač (99,5 % provozní doby). Používá se ultrazvuk o frekvenci mezi 2 až 15 MHz.

Co dělat před echokardiografií

Na „echo srdce“ vás pošle lékař při podezření na onemocnění srdce. Na vyšetření se není třeba nijak speciálně připravovat.

Průběh echokardiografie

Echokardiografie se nejčastěji provádí v lékařské ambulanci, ale u hospitalizovaných pacientů je možno zajet s přístrojem přímo k lůžku nemocného. Ve vyšetřovně budete nejprve požádáni, abyste si odložili do půl těla, poté se položíte na lůžko a lékař nanese na váš hrudník trochu gelu, který umožní lepší šíření ultrazvuku ze sondy do vašeho těla. Při vyšetření budete ležet nakloněni na levý bok, lékař bude jezdit sondou po vašem hrudníku a sledovat obrazovku. Celé vyšetření zabere jen několik minut.

Výsledek echokardiografie

Výsledek vyšetření vám obvykle sdělí ihned lékař, který vyšetření provádí. Z echokardiografie může posoudit, zda vaše srdce není zvětšené, zda se jeho svalovina rovnoměrně stahuje a zda vypuzuje dostatečné množství krve. Může si také prohlédnout srdeční chlopně, zda se kompletně uzavírají – pokud ne, hovoří se o nedomykavosti chlopně – a zda se dostatečně otevírají – pokud ne, jde o stenózu chlopně. Lékař může při tomto vyšetření také odhalit například infekční onemocnění srdečních chlopní (endokarditidu) či přítomnost nadměrné tekutiny v osrdečníku, v prostoru obklopujícím srdce. U dětí může echokardiografie odhalit vrozené vývojové vady srdce.

Další názvy: ECHO, ultrazvukové vyšetření srdce, zátěžová echokardiografie

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: echokardiografie

Přidejte zkušenost s vyšetřením echokardiografie

Echokardiografie nebolí - Pavel512 (15.06.18)

Absolvoval jsem už asi třikrát. Nijak to nebolelo. Občas musí lékař na sondu trochu přitlačit, ale ani to nebylo nijak zvlášť nepříjemné. Trvá to pár minut. Pak se člověk musí pořádně utřít, aby nebyl ulepený od gelu.

Echokardiografie nebolí - Věruška Ha (23.10.17)

Nechápu, že to někoho bolí. Byla jsem na tom 2× za život a nebolelo to vůbec. Na tom nemá co bolet. Je to vyšetření ulrazvukem, jede vám po těle přes gel a je to spíš příjemné. Proč tady strašíte, lidi?

Echokardiologie - bolestivá zkušenost - Niqy99 (27.08.17)

Dobrý den,

myslím si, že mám docela silný práh bolesti, ale tohle vyšetření opravdu celkem bolelo a hlavně to nejvíce bolelo, když doktor sledoval místo pod žebry, malým ultrazvukem ve tvaru větší tužky či co to bylo, no to bych se zbláznila, bolelo mne to ještě 4 dny poté, nemohla jsem ten den, kdy mi ultrazvuk dělal, tzv. dodýchnout. Doktorovi jsem neřekla, že mě to nebolí, protože stejně to musel udělat. Viděla jsem zde zkušenosti jiných a vypadá to, že ženy to bolelo více. Přeci jen máme prsa a trochu jinou stavbu těla. Člověk to musí absolvovat, aby zjistili nebo nezjistili problém.

Bezbolestná echokardiografie - ZDENĚK OSTRAVA (23.04.15)

Abslovoval jsem dnes vyšetření srdce echem- trvalo cca 20 minut. A hlavně- bylo naprosto bezbolestné! Nejsem žádný ostřílený „harcovník“ po lékařských ambulancích, bylo to mé druhé vyšetření echem, ale i to první (vyšetřovali mi břicho) bylo naprosto bezbolestné. Takže se vůbec nebojte!

Opravdu to nic není! - lennoh (07.01.15)

Dobrý den, nešiřte mezi lidi paniku, prosím. Vyšetření je nebolestivé, pokud trváte na svém, pak jste nikdy neprožili opravdovou bolest. Chvílemi to může být nepříjemné, protože lékař v určitých místech prostě musí na sondu přitlačit, ovšem do bolesti to má daleko. Mám čerstvou, včerejší, zkušenost. Všichni, které to čeká, nebojte se, opravdu to nic není! :-)

Bolestivost vyšetření - kolouskova (09.12.13)

Vyšetření bylo bolestivé, doktor velkou silou ultrazvukem tlačil v oblasti prsa a to skutečně bolelo. Nevím, jestli to bylo nutné, ale já jsem se bohužel neozvala.

Bolest při ECHU - SydD (02.01.13)

Nepiště prosím, že je to vyšetření nebolestivé. Ultrazvuk obecně bývá většinou bolestivý (snad kromě ultrazvuku ledvin), ale ultrazvuk srdce bylo nejbolestivější echo vyšetření, jaké jsem kdy zažila. V životě bych na něj už znova nešla. Bolestí jsem brečela a myslela jsem, že snad omdlím.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.