EEG

Obor vyšetření: Neurologie

Další názvy: Elektroencefalografie, vyšetření elektrických mozkových potenciálů

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis EEG

Elektroencefalografie je neurologická vyšetřovací metoda, pomocí které lze sledovat aktivitu mozku. Nervové buňky si mezi sebou předávají signály pomocí změn elektrického napětí. Změny elektrického napětí se v malé míře propagují až na povrch hlavy, kde jsou registrovány citlivými elektrodami a zaznamenány do grafu. EEG má využití především v diagnostice epilepsie a poruch spánku.

Princip Elektroencefalografie

Elektroencefalografie, zkráceně EEG, vyšetřuje činnost lidského mozku tím, že snímá na povrchu hlavy elektrické potenciály, které neustále vznikají mozkovou činností. Nervové buňky mezi sebou komunikují pomocí proudění nabitých iontů, při jejich aktivitě tak vzniká elektrický potenciál, šířící se v určité míře do okolí. Tyto potenciály tak můžeme snímat na povrchu hlavy, signál, který se dostane přes lebku a měkké tkáně až na povrch hlavy je velmi slabý, řádově jde o mikrovolty. To je tisíckrát menší signál, než který snímáme při podobném vyšetření srdce, při** EKG**.

Elektroencefalograf, jak se nazývá přístroj pro vyšetření EEG, tak musí být schopen tatkto malé signály zesílit a odfiltrovat šum. Při vyšetření pomocí EEG se pacientovi umístí na hlavu speciální čepice, která obsahuje většinou 19 elektrod, přístroj snímá po určitou dobu elektrickou aktivitu z každé elektrody a zaznamenává je do grafu – elektroencefalografu.

Vzniklá křivka vypadá na první pohled jako neuspořádaná klikatá čára. Pro její správné hodnocení musí mít lékař dostatečné zkušenosti.

Na elektroencefalogramu lze odlišit několik základních elektrických aktivit mozku, které se označují řeckými písmeny. Liší se frekvencí a amplitudou (výškou) vln. Dále lze na grafu zachytit takzvané grafoelementy, což jsou krátké výkyvy elektrické aktivity, některé takové typy vln se často vyskytují u nemocných epilepsií. Typ elektrické aktivity závisí na věku vyšetřované osoby, na stavu bdělosti, na přítomnosti nějakých onemocnění.

První EEG vyšetření provedl v roce 1929 německý lékař Berger, rozvoj této metody nastal ale až v 50. letech minulého století.

Co lze vyčíst z elektroencefalogramu?

Na EEG záznamu se stanovuje typ elektrické aktivity mozku. Rozlišuje se několik typů:

Aktivita alfa je charakterizována vlnami o frekvenci mezi 8 a 13 Hz a objevuje se při zavření očí v bdělém stavu. Aktivita beta je charakteristická pro bdělý stav s otevřenými oči, jsou to vlny o frekvenci 14 až 30 Hz. Dál se rozlišují například aktivity s nízkou frekvencí theta a delta, které se objevují ve spánku.

Mimo této základní aktivity se může na EEG objevit nějaké další úkazy, například různé takzvané epileptoformní vzorce, které se hledají zejména u podezření na epilepsii.

Kdy a proč se EEG provádí?

Obecně lze říci, že se EEG provádí při podezření na poškození mozku. Lze na něm odhalit nějaké ložiskové abnormality v mozkové činnosti a lokalizovat oblast mozku, kde se vyskytují. EEG je důležitým vyšetřením při diagnóze epilepsie, může ukázat místo v mozku, které je za epilepsii zodpovědné, o jaký typ epilepsie se jedná a také se na EEG může kontrolovat účinnost léčby.

Někdy, při nejasné příčině nějakých záchvatů podezřelých z epilepsie, se provádí takzvané video-EEG vyšetření, kdy je pacient hospitalizován na několik dní, v jeho pokoji je kamera a neustále je mu snímáno EEG. Při objevení se záchvatu tak lze porovnat EEG křivku a průběh záchvatu na videu, lze tak někdy stanovit diagnózu epilepsie, či ji vyloučit. Podobně lze za hospitalizace diagnostikovat poruchy spánku, kdy se sleduje, zda jsou ve spánku přítomny na EEG příslušné typy mozkových aktivit. Při diagnostice spánkových poruch je pacient přijat večer do nemocnice do spánkové laboratoře a v noci během spánku je mu snímáno EEG, ale také EKG, pohyby očních bulbů, svalová aktivita pomocí senzoru na bradě a dechové funkce.

Lékař vás také může poslat na EEG vyšetření, pokud trpíte migrénou, zvlášť pokud se jedná o migrénu s takzvanou aurou, což jsou různé vjemy, nejčastěji světelné, které předcházejí vlastní migréně. EEG vyšetření dokáže odlišit, zda se jedná o migrénu nebo o tzv. parciální epilepsii, která má odlišnou léčbu.
EEG se dál provádí pro posouzení ložiskových postižení mozku například po úrazech, mozkových příhodách, při nádorech mozku.

Na EEG lze také posoudit hloubku bezvědomí u lidí v kómatu.

Rizika EEG

EEG vyšetření nemá žádná rizika, nevystavuje pacienta žádným škodlivým účinkům, ani není bolestivé.

Co dělat před EEG

Na EEG vyšetření se není třeba nijak speciálně připravovat. Jen pokud plánujete návštěvu kadeřníka, je lepší ji odložit na dobu po vyšetření, při vyšetření se vám může rozcuchat účes.

Průběh vyšetření EEG

EEG se většinou provádí jako ambulantní vyšetření. Pacientovi je na hlavu nasazena speciální čepice s elektrodami, na které bylo předtím naneseno trochu vodivého gelu. Po umístění čepice a po jejím připojení k přístroji se pacient uloží na vyšetřovací lůžko. Celé vyšetření trvá asi 30 minut. Během vyšetření je občas pacient vyzván, aby na určitou dobu zavřel či otevřel oči, aby určitou rychle zhluboka dýchal. V určité fázi je také pacient vystaven světelným zábleskům, na EEG se tak může ukázat citlivost na světlo, která je přítomná u určitých druhů epilepsie.

Výsledek EEG

Výsledek vyšetření, tedy elektroencefalograf, je lékaři k dispozici ihned během vyšetření. Neurolog, který EEG provádí vás bude ihned informovat o výsledcích, detailní popis vyšetření s vytisknutým grafem bývá také k dispozici většinou ihned, popřípadě je zaslán lékaři, který vyšetření objednal.

Další názvy: Elektroencefalografie, vyšetření elektrických mozkových potenciálů

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: EEG

Přidejte zkušenost s vyšetřením EEG

Dcera tomu říká barevná čepička - Jančakecalka (27.06.19)

Na EEG chodím s dcerkou již devět let, co jí byla diagnostikována epilepsie. EEG jí dělají opakovaně, někdy i 3 krát do měsíce. Dcera si zvykla, nevadí jí to. Naučila se tomu říkat barevná čepička, jako malá vždycky říkala: Jdu na čepičku :-)
Horší je pak sundat ten gel z vlasů, ale většinou to jde umýt obyčejným šamponem.
Náš neurolog nám výsledky říká ihned po vyšetření.
Díky EEG se zjistilo včas, že se jedná o epilepsii.

Dnešní zkušenost s EEG - ARIANELA (08.01.18)

Dobrý den, já byla na EEG dnes a pro mě tedy nečekané. Četla jsem zde zkušenosti, ale já dnes odešla s krvácejícími místy po celé hlavě a na čele, gel do toho pálil jako čert a bolí mě kůže na celé hlavě. Pro mě opravdu děsný zážitek, a do práce jsem tak jít nemohla. Snad se to brzy zahojí.

EEG "hrou" - Keirra2 (29.10.16)

Na EEG chodíme s tříletou dcerkou pravidelně po fevrilních křečích. Dcera se na to vysloveně těší, říkáme tomu „speciální čepice s barevnými drátky“.

Dcera neleží, ale sedí mi na klíně, takže zavírání oči a blikání světla absolvuju s ní a u toho ji do ouška šeptám, jaká je to legrace, že to zase bliká, a kdy má zavřít oči. Jinak řečeno, trošku dohlížím, aby dělala to, co doktorka říká (aby se třeba nezapomněla a neotevřela oči dřív, říkám ji 'ještě chvilku, ještě měj zavřená očka, ještě pořád").

Nanášení gelu se ji moc nelíbí, že to studí, tak předtím děláme doma hlouposti ve vaně se šamponem, že ji jakože studí na hlavě, abychom si pak i na EEG mohly říct, jaká je to legrace, že to studí. Gel pak nevyčesávám, vždy nasadíme čepici (v zimě normální, v létě klobouček nebo kšiltovku), aby to nebylo vidět, že má upatlanou hlavu a po příjezdu domů hned myjeme hlavu. Zdá se mi to tak nejlepší, abych ji netahala zbytečně vlasy.

EEG je pohodička - Dana P. (30.03.16)

Vyšetření byla pohodička. Jen ležíte, občas na vás bliká světlo, nic hrozného a hlavně nic bolestivého. Pro mne je největší horor ten gel ve vlasech, který pak zaschne a nejde rozčesat. A takhle má jít člověk mezi lidí. :) Už si má člověk brát vlastní ručník na utírání. Opravdu se není čeho bát. Jako byste byli na diskotéce, kde taky bliká světlo. ;)

EEG klidně znovu - Mindnights (03.04.14)

Na EEG jsem byla poslána, mimo řadu jiných vyšetření, kvůli migrénám. Byla to pohodička - dýchání, zavřené oči, občas otevřít. Fototerapie alias „blikání“ bylo zvláštní, jako by mi někdo na víčka promítal fraktálové obrazy plné roztodivných barev a tvarů. Mně osobně se to opravdu hodně líbilo. Klidně bych chodila každý týden.

Blikání světýlek - gabi.o (05.09.13)

Mně se nejdřív taky dělalo špatně z těch světýlek. Pak jsem se vždycky podívala, kde je ten „přístroj“, a tak jsem dala hlavu výš nebo níž, aby mi to neblikalo přímo do očí. Možná to byla jen sugesce, ale pomohlo mi to. Taky mi pomáhá představovat si v pozadí nějakou „akci“ … třeba tancování, rozhovor s někým, známou písničku apod.

Usínání při EEG - nina V. (02.06.12)

Vím, že se pří fotostimulaci čili blikání světýlky při EEG může točit hlava, ale nejsem tam sama, je tam sestra, a tak jí říkám jak se cítím. Myslím, že to chce komunikovat, jak se člověk cítí. Já někdy usínám a sestra mi řekla, že je to v mém případě dobře, protože to, co je důležité, je v EEG vidět u mě jen ve spánku.

EEG při epilepsii - Ganka (24.04.12)

Jakožto epileptička chodím na EEG 4krát do roka. Samotný průběh vyšetření je už pro mě rutina - člověk v klidu leží, občas otevře oči, pak na vás bliká světlo - párkrát se mi stalo, že jsem dokonce během vyšetření usnula. Nejnepříjemnější na tom je asi gel, který se nanáší do vlasů. Doporučuji si s sebou vzít hřebínek, hlavně když máte delší vlasy.

Vyšetřování světelnými podněty na EEG - prokemi (04.01.12)

Byla jsem na vyšetření EEG, trpím častými migrénami, jinak jsem v celku zdravá. Začátek byl zcela v pohodě, spokojeně si ležíte po celou dobu se zavřenými oči, pouze je otvíráte a zavíráte, pak dýcháte nosem v rychlých intervalech, pak pusou hluboké nádechy do hrudníku. Do teď to bylo pro mě vcelku příjemné, ale pak začalo peklo - začaly světelné záblesky, které se časem stupňovaly a já se dostala do stavu, kdy jsem měla pocit, že jsem na centrifuze, která snad nikdy neskončí. Měla jsem pocit, že rotuji na všechny strany, nakláním se i lehátkem do stran a že z něho spadnu, příšerně se mi motala hlava a co víc, bylo mi tak úděsně na zvracení. Ke konci vyšetření už mi tekly ze zavřených očí slzy.

Po vyšettření jsem nebyla chvíli schopná ani mluvit natož odejít. Místo zpět do práce jsem musela jet domů, jelikož pocit (motání hlavy, třest, pocit na zvracení), že jsem slezla z nějaké centrifugy u mě přetrvával dalších šest hodin, ale postupně se snižoval až se vytratil. Pro mě to byl nejhorší zážitek z vyšetření, jaký mám. Nikdy více.

Dá se to - Andrea (14.11.09)

Neurolog mne poslal na vyšetření eeg,protože trpím záchvaty migrén 1-2×týdně.
Samotné vyšetření nebylo náročné,ale pro mě nepříjemné-blikání ostrého,barevného světla mi nedělalo dobře.Jinak nic nebolí,setra byla příjemná a 20 minut jsem si poležela.
No a pak ty vlasy jsem rychlou cestou domů umyla.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.