Fibroskopie

Obor vyšetření: Interna - Gastroenterologie a hepatologie

Další názvy: endoskopie, vyšetření pomocí flexibilního endoskopu

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis fibroskopie

Fibroskopie je název pro optické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku pomocí endoskopického přístroje.

Patří mezi základní zobrazovací metody v gastroenterologii. Endoskopie dnes téměř úplně vytlačila rentgenologická vyšetření žaludku.

Fibroskopické (endoskopické) vyšetřovací metody se staly standardními vyšetřovacími metodami v oblasti trávicí trubice především proto, že umožňují přímý a barevný pohled do nitra orgánu, v rozpoznávání patologických změn jsou významně přesnější než rentgenové metody. Rozlišují i povrchní slizniční změny, které rentgenové vyšetření nemůže zobrazit.

Při tomto vyšetření je také možné fotografovat a natáčet vnitřní strukturu dutých orgánů, odebírat vzorky (biopsie), provádět punkci, odstraňovat kaménky nebo tumory, odstranit cizorodá tělesa, atd.

Z historie fibroskopie

Za začátek orální endoskopie lze pokládat rok 1868, kdy Kussmaul poprvé zavedl kovovou trubici o průměru 13 mm do žaludku polykače mečů. Skutečné gastroskopické pozorování provedl až v r. 1881 Mikulicz.

Zásadní změnu přinesl objev skleněných vláken a jejich využití v endoskopii. Autorem prvního fibroskopu (fibra = vlákno) byl Američan Basil Hirschowitz v r. 1958. Přístroje pracující na principu skleněných vláken jsou používány dodnes. Světlo je přiváděno do fibroskopu snopcem ohebných skleněných vláken. Tyto endoskopy se již na přelomu 60. a 70. let začaly dovážet z Japonska od firmy Olympus do naší republiky a v nových verzích se s nimi pracuje dodnes.

Od r. 1983 jsou do endoskopické praxe zaváděny videoendoskopy pracující na elektronickém principu.

Fibroskop

K vyšetření trávicího traktu se používá speciální je optický přístroj, fibroskop, který se skládá z části optické a tubusu. Ten je dnes dokonale ohebný, protože je vybaven vláknitou optikou.Vlákna se nazývají fibra, odtud název metody fibroskopie. Současně vedou i světlo, ale zdroj světla je vždy umístěn mimo nemocného v okuláru přístroje. Vzniká dokonalý, nezkreslený dobře osvětlený obraz, který je možno fotografovat přídavným aparátem nebo filmovat je-li k dispozici kamera.

Díky speciálním nástrojům, které lze k fibroskopu připojit je možné provádět různé úkony, např. odběr histologického vzorku (biopsii) nebo drobné léčebné zákroky (odstranění polypu, cizího tělesa, kamínku ve vaterské papile atd).

Kdy se fibroskopie doporučuje

Nejčastějším důvodem proč lékař doporučuje fibroskopii je bolest v oblasti žaludku, poruchy trávení, zvracení krve, přítomnost krve ve stolici, poruchy polykání, kontrola hojení vředu, pálení žáhy, pozitivní vyšetření stolice na okultní krvácení, pátrání po infekci Helicobacter pylori. Dále také chrapot, kašel, zejména noční, bronchiální astma, nevysvětlené laryngitidy a faryngitidy. Dalším důvodem je i podezření na přítomnost cizího tělesa v trávicím traktu.

Co dělat před fibroskopií

Před plánovanou fibroskopií je předem stanoven termín výkonu. Klient je také podrobně informován průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu.

Aby byla vyšetřovaná oblast dobře přehledná, je třeba provádět výkon nalačno. Tedy večer před výkonem je povolena pouze lehčí večeře, pak už není dovoleno nic jíst. Od půlnoci je také zakázáno pít a kouřit. Pokud pacient pravidelně užívá antikoagulační léky je nutné je vysadit už den před plánovanou fibroskopií.
Fibroskopie se většinou provádí v lokální (místní) anestézii sprejem a nevyžaduje tedy hospitalizaci.

Průběh fibroskopie

Vyšetření trvá cca 10 minut. Důležité je po celou dobu neměnit polohu a klidně dýchat.

Fibroskopie se provádí v leže, na levém boku. Nejprve je aplikována, ústy, sprejem znecitlivující látka, poté dochází k pomalému zavádění ohebné trubice. Pacient je vyzván, aby hadici „spolkl“. Tento okamžik je nepříjemný, hadice fibroskopu vyvolává pocit na zvracení. Důležité je být co nejvíce v klidu a klidně, pravidelně dýchat. Soustředění se na pravidelné dýchání pomáhá odvést pozornost od nepříjemných pocitů. Další pohyby fibroskopu už nejsou tak nepříjemně vnímány. Hadice se zavádí až do požadované oblasti, následuje diagnostické zhodnocení, případná dokumentace a ze suspektních (podezřelých) míst lékař může odebrat vzorky tkáně. Ty se odesílají na histologické vyšetření, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.

Při fibroskopii se také někdy provádějí drobné léčebné zákroky, například odstranění polypu, opich krvácející cévy apod.

Po fibroskopii

Další postup po vyšetření záleží na rozsahu výkonu. Prvních 30 minut musí pacient počkat v čekárně, po tuto dobu je jeho celkový zdravotní stav kontrolován zdravotnickým personálem. Pokud je vše v pořádku, může odejít domů. Dále je doporučen spíše klidový režim a po zbytek dne pít pouze tekutiny, případně jíst jen lehčí jídlo.

Vyšetření se provádí ambulantně, není nutná hospitalizace.

Výsledek fibroskopie

Předběžný výsledek fibroskopie lékař sděluje ihned po výkonu. Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.

Alternativa fibroskopie

Určitou alternativou vyšetření trávicího traktu je CT vyšetření, ultrazvukové nebo RTG vyšetření s použitím kontrastní látky. Nemůže ale fibroskopii plně zastoupit.

Další názvy: endoskopie, vyšetření pomocí flexibilního endoskopu

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: fibroskopie

Přidejte zkušenost s vyšetřením fibroskopie

Každý to má fakt jinak - Misaki (31.05.19)

Ahoj, dnes jsem byla na fibroskopii po prvé v životě. Nechci vás vystrašit, ale já už tam v životě nepůjdu.

Vůbec mi nevadila hadice do krku tu jsem vůbec necítila, jen trochu v břichu, ale to jen na chvíli. Spíše mi vadil ten sprej. Začala jsem se z toho dávit a to mi sestřička ještě píchla injekci na uklidnění. Pamatuji si jen záblesky. A pak najednou po dvou třech minutách. Je to hotové. Jenže jsem měla hyperventilaci do toho, jak jsem panikařila, ale za to si můžu bohužel sama. Jsem totiž stresový člověk a tak proto.
Prý mě i mamka držela za nohy, ale to si vůbec nevybavuji a prý jsem i vykřikla, ale to si taky nepamatuji. Jen mi prostě vadil ten sprej, i když mě varovali, že je to hnus.
Ale řeknu to takhle, každý to snáší jinak a každý má jinou psychiku takže mě neberte vážně protože jsem strašná cíťa a to je mi 17 let.
Takže si myslím, že když jste dost silný, že to zvládnete. Protože když jsem to zvládla i já, tak i vy!

Špatná zkušenost s fibroskopií - murjel (20.10.15)

Byla jsem na tomto vyšetření několikrát a už nikdy více. Nikdy mi to doktorka neumrtvila, vyšetření bylo hnusné a po něm jsem několik dnů nemohla pořádně polykat, protože to bolelo, jak mi odřela hrtan i hltan.

Fibroskopie žaludku a duodena - demonhuntress (26.06.12)

Je mi čerstvých 19, bojím se téměř VŠECH lékařských zákroků. A dnes ráno jsem zvracela krev. Protože jsem úplně sama doma, dostala jsem nahnáno, abych třeba nekrvácela do žaludku a mazala jsem na chirurgickou ambulanci. Když mi doktor řekl, že mi výrazně doporučuje fibroskopii žaludku a duodena, myslela jsem, že umřu.

Nakonec jsem si řekla, že zkusit se musí všechno a hlavně lepší než se druhé ráno probudit v kaluži krve, případně se neprobudit. Za hodinu od toho jsem to už měla za sebou (protože jsem nic nejedla) a žádné drama. Jsou příjemnější věci a párkrát to bylo fakt hnusné, ale ani ta představa toho, kde to až máte tak děsivá není. Polknutí bylo strašně zvláštní. Nic moc bylo, když pan doktor prorážel svěrače u žaludku, nepříjemně to tlačilo, a potom když na závěr to kamerou zakroutil. To je vše.

Souhlasím, že nejdůležitější je pomalu ale pořádně dýchat, to vede k fyzické i psychické pohodě. A pokaždé, když žaludek naplní vzduchem, přijde říhání, po kterém vždy následuje nesmírná úleva. Když už je dole tak vůbec nevíte. Hrdlo vám znecitliví. Kdyby bylo potřeba, neváhala bych a šla do toho znova. Klidně ještě dnes. Opět bez oblbováků, to je zbytečný zásah do režimu, jste z toho akorát unavení.

Takže kdo na to máte jít, vůbec se nestresujte. A souhlasím vrtání zubů je mnohem mnohem horší, fibroskopie nebolí

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.