V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis gastroskopie
Gastroskopie je zobrazovací metoda, pomocí které si lékař může prohlédnout vnitřní stěny žaludku, a to tak, že zavede vyšetřované osobě ústy až do žaludku dlouhou hadičku (fibroskop), na jejímž konci je kamera a zdroj světla. Na obrazovce si pak může prohlížet obraz zachycený kamerou a fibroskopem pohybovat tam, kam se chce podívat. Název je odvozen od latinského názvu pro žaludek (gaster) a pozorování (skopie).
Pokud zajede lékař fibroskopem ještě dál, aby si prohlédnul dvanáctník, hovoří se o duodenoskopii (latinsky dvanáctník je duodenum), kombinace obou je pak gastroduodenoskopie. Ještě správněji by se mělo hovořit o ezofagogastroduodenoskopii, protože si lékař při tomto vyšetření prohlíží i jícen – ezofagus.
Princip gastroskopie
Gastroskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, pomocí které si lékař prohlíží jícen, žaludek a dvanáctník (dvanáctník je první část tenkého střeva). Jako endoskopické metody se označují ty metody, při kterých lékař zavádí zobrazovací nástroje do dutin pacientova těla – kromě gastroskopie je to například i kolonoskopie pro zobrazení tlustého střeva, bronchoskopie pro zobrazení průdušek, ale například i laparoskopie pro zobrazení břišní dutiny během operací. Při gastroskopii se zavádí fibroskop či videoendoskop pacientovými ústy do hltanu, jícnu až do žaludku, popřípadě ještě dál do dvanáctníku.
Do žaludku je občas při zobrazování potřeba fouknout trochu plynu, aby se žaludek roztáhnul a bylo ho možné dobře pozorovat. Lékař při gastroskopii neustále sleduje obrazovku se zvětšeným obrazem sliznic daných orgánů. Fibroskop i videoendoskop jsou tenké hadičky, pomocí kterých lze zobrazit dané orgány, rozdíl je jen v použité technice. Fibroskop umožňuje přenos obrazu pomocí speciálně upravených skleněných vláken (fibra = vlákno) a lékař se do něj kouká kukátkem, videoendoskop má na konci přístroje elektronický senzor, který přenáší signál obrazu v základních barvách do mikropočítače, kde jsou složeny v definitivní obraz a ten je promítnut na obrazovku. Tyto „hadičky“ jsou také vybaveny táhly, pomocí kterých může lékař usměrňovat jejich pohyb a pracovní dutinu, kudy lze protáhnout speciální nástroj k místu, odkud je snímán obraz. Výhodou gastroskopie je nejen to, že si lékař může prohlédnout skutečný obraz vyšetřovaných orgánů, ale také že může pomocí zavedených speciálních nastrojů odebrat vzorky sliznice či trávicích šťáv pro další rozbor. Gastroskopie může být metoda nejen diagnostická, ale i terapeutická – lékař může při gastroskopii například stavět krvácení či ošetřit jícnové varixy.
Kdy a proč se provádí gastroskopie
Gastroskopie může odhalit onemocnění sliznic jícnu, žaludku a dvanáctníku, provádí se proto při příznacích, jejichž příčina by mohla být v postižení těchto orgánů. Například se může provést při nevysvětlených bolestech břicha, při poruchách trávení, při chudokrevnosti či při jiných potížích.
Gastroskopie dokáže zobrazit například povrchový zánět sliznice, vřed žaludku či dvanáctníku, jícnové varixy či krvácení, které může být ihned ošetřeno. Může také odhalit některé zánětlivé choroby či karcinom žaludku už v jeho ranném stadiu. Z onemocnění jícnu může zachytit takzvaný Barretův jícen, který vzniká při dlouhodobém poškozování sliznice jícnu žaludeční šťávou.
Lékař může při gastroskopii odebrat vzorky žaludeční šťávy pro její rozbor, či odebrat vzorky sliznice pro histologické vyšetření nebo pro průkaz bakterie Helicobacter pylori, která může být příčinou vředu a lze ji vyhubit antibiotiky.
Gastroskopie se provádí akutně při zvracení krve, lze pomocí ní zastavit krvácení.
Rizika gastroskopie
Gastroskopie v rukou zkušeného gastroenterologa je bezpečnou vyšetřovací metodou. Komplikace se vyskytují vzácně, může se vyskytnout krvácení ze sliznice, které se zastaví samo, větší krvácení je zastaveno lékařem během gastroskopie.
Co dělat před gastroskopií
Před vyšetřením je nutno informovat lékaře o lécích, které užíváte, zejména pokud užíváte léky proti srážlivosti krve jako je warfarin či acylpirin.
Vyšetření se neprovádí při akutní infekci v ústní dutině či hltanu (angína).
Gastroskopie se provádí nalačno, minimálně 6 hodin před výkonem se tedy nemá jíst, je zakázáno i kouření a požívání alkoholických nápojů. Vyšetření se tedy nejčastěji provádí ráno, pacient většinou vynechává i ranní léky a vezme si je až po vyšetření, to však vždy upřesní lékař, který ho na gastroskopii posílá. Kromě lačnění není na vyšetření nutná žádná příprava, u malých dětí se však gastroskopie většinou provádí v narkóze. Pokud to pacient vyžaduje, může se mu před vyšetřením podat sedativum, tedy mírně uspávající injekce (používá se např. Diazepam či Midazolam), v takovém případě ale bude muset po výkonu odpočívat a nebude smět řídit motorové vozidlo.
Před vyšetřením budete obvykle požádání o potvrzení informovaného souhlasu s vyšetřením vaším podpisem.
Průběh gastroskopie
Před vlastním vyšetřením vám nejprve sestra stříkne do hrdla trochu znecitlivujícího spreje. Uložíte se na lůžko na levý bok a lékař vám poté zavede do úst fibroskop, budete vyzván(a), abyste polkl(a), lékař bude posouvat fibroskop jícnem do žaludku a do dvanáctníku. Vyšetření je nebolestivé, ale zasouvání fibroskopu bývá nepříjemné, můžete mít pocity na zvracení, které můžete zmírnit tím, že budete pravidelně klidně dýchat.
Vyšetření trvá jen několik minut. V den po vyšetření se doporučuje jíst jen lehká jídla. Pokud jste dostali uklidňující lék, nesmíte řídit.
Výsledek vyšetření
Výsledek vyšetření vám sdělí ihned gastroenterolog, který výkon prováděl, zhotoví také detailní popis vyšetření, který bude k dispozici ve vaší dokumentaci.
Další názvy: gastroduodenoskopie, duodenoskopie, fibroskopie žaludku, endoskopické vyšetření žaludku. ezofagogastroduodenoskopie. horní endoskopie