Glykemický profil

Obor vyšetření: Interna - Diabetologie

Další názvy: měření glykemie vícekrát denně, malý glykemický profil, velký glykemický profil

Nemoci při kterých se provádí glykemický profil

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis glykemického profilu

Glykemický profil je vyšetření hladiny cukru (glykémie) v krvi provedené opakovaně během dne. Vyšetřuje si jej nejčastěji sám diabetik v rámci „self – monitoringu“, aby viděl, jak je jeho diabetes kompenzován a mohl si po konzultaci se svým lékařem pružně upravovat dávky inzulinu.

Nově diagnostikovaným diabetikům pomáhá co nejčastější měření glykemií porozumět vztahům mezi dávkou inzulínu, požitým jídlem a tělesnou aktivitou.

Časté měření glykémie spolu s tzv. intenzifikovaným režimem aplikace inzulinu umožňuje diabetikům lepší kontrolu nemoci a aktivní život, potřebují sice více znalostí o nemoci a musí zvládnout více vpichů do kůže za den, ale nejsou tolik svázáni rigidním léčebným režimem jako při tzv. konvenčním režimu.

Hudbou budoucnosti jsou inzulinové pumpy pracující s uzavřeným okruhem, kdy by čidlo kontinuálně monitorovalo hladinu glykémie a pumpa inteligentně dávkovala inzulín.

Hormony řídící metabolismus glukózy

Inzulin je peptidový hormon uvolňovaný B-buňkami pankreatu po jídle, při vzestupu glykémie. Umožňuje vstup glukózy do buněk, kde pak může být využita její energie. Tím mizí glukóza z krve, glykemie klesá.

Glukagon je peptidový hormon tvořený A-buňkami pankreatu v obdobích hladu, tedy při poklesu glykémie. Je protihráčem inzulínu, brzdí spotřebování glukózy tkáněmi, aktivuje štěpení glykogenu v játrech a novotvorbu glukózy. Díky němu glykémie stoupá.

Do metabolismu glukózy zasahují i další hormony jako katecholaminy, kortikosteroidy, růstový hormon a hormony štítné žlázy.
Více ve hesle Cukrovka nebo článku Ulékaře.cz, co je cukrovka.

Co dělat před vyšetřením glykemického profilu

Měření glykemického profilu nijak neovlivňuje denní život diabetika.

Proces zjištění glykemického profilu

Glykemický profil si nejčastěji vyšetřuje diabetik sám. K měření jednotlivých glykémií slouží malý digitální přístroj zvaný glukometr. Před vlastním měřením zasunete do glukometru testovací proužek na jedno použití.

Pro změření glykémie je nutné získat kapku kapilární krve, nejčastěji z prstu. Místo vpichu dezinfikujte, nechte zaschnout, proveďte vpich (raději mírně do strany posledního článku prstu, je to méně bolestivé než přímo do bříška), první kapku krve setřete čtverečkem a druhou nasajte do kapiláry v testovacím proužku.

Malý glykemický profil

Malý glykemický profil se skládá ze čtyř vyšetření glykémie: před snídaní, před obědem, před večeří a před spaním.

Diabetici léčení intenzifikovanou inzulinoterapií by jej měli měřit nejméně dvakrát týdně, plus denně ranní glykemie nalačno.

Velký glykemický profil

Velký glykemický profil se obvykle skládá ze sedmi vyšetření glykémie: před snídaní, 90 minut po začátku snídaně, před obědem, 90 minut po začátku oběda, před večeří, před spaním a ve 3.00.

Někdy je nutný na začátku léčby diabetu, pro stanovení optimálních dávek inzulinu a při komplikacích.

Výsledek vyšetření glykemického profilu

Výsledek – Vaše hladina glykémie – se zobrazí na displeji glukometru za několik vteřin.
U zdravého dospělého člověka by hodnota glykémie nalačno měla být do 5.6 mmol/l, je – li vyšší než 7 mmol/l, jedná se o diabetes. Nachází - li se člověk někde mezi, provádí se standardně orální glukózový toleranční test, který rozhodne, zda je člověk zdráv, s porušenou glukózovou tolerancí, nebo s diabetem.

Orální glukózový toleranční test (oGTT) sleduje reakci slinivky na vypití sladké směsi (75 g glukózy rozmíchané ve 250 ml vody). Měří se hladina glykémie před začátkem testu a v jeho průběhu, po dvou hodinách by měla být pod 7.8 mmol/l. U lidí s diabetem bývá nad 11 mmol/l.

O cílové glykémii diabetika rozhodne lékař – diabetolog, obecně platí:

  Glykémie nalačno Glykémie po jídle
Výborně kompenzovaný diabetes < 6.0 mmol/l > 7.0 mmol/l
Neuspokojivě kompenzovaný diabetes < 7.5 mmol/l > 9.0 mmol/l

Další názvy: měření glykemie vícekrát denně, malý glykemický profil, velký glykemický profil

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: glykemický profil

Přidejte zkušenost s vyšetřením glykemický profil

oGTT v těhotenství - redfish (13.01.12)

Nedávno jsem byla na testu oGTT z důvodu zjištění těhotenské cukrovky (24. týden). Vyšetření probíhalo následovně: 6.30 na lačno 1. odběr > vypití 300ml sladké ne moc chutné tekutiny. Pak 1 hodina v čekárně. 2. odběr a 1 hodina v čekárně. Délka vyšetření tedy 2,5 hodiny a výsledky byly druhý den.

Nepříjemné je akorát to na lačno, vypití vody a sezení na ne moc pohodlné lavičce. Jinak mě barali vždy přednostně a personál byl velice příjemný.

Glukózový toleranční test a čtení - Jaja007 (08.08.11)

Absolvováno přesně podle popisu, jak pro koho to není nepříjemné, já jsem číst spíš nemohla, měla jsem asi cukrový šok, klepaly se mi ruce a mlžila se mi písmenka, což začalo tak 20 minut po vypití roztoku a postupně odeznívalo. Výsledky ale i tak v normě.

Odběr krve na glykemický test - vocier (22.04.11)

V posledním měsící jsem měl podezření na diabetes mellitus 2. typu, tak jsem se objednal na glykemický test. Včera mi brali krev ze žíly a pak to nějak z krevního séra měřili a zjišťovali. Pak jsem byl pro výsledky, jestli teda mám ten diabetes. Naštěstí nemám.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.