V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis Holterova monitorování EKG
Holterovo monitorování umožňuje lékaři získat 24hodinový záznam elektrické aktivity Vašeho srdce. Vy přitom prožíváte normální den.
Některé nemoci srdce, například poruchy rytmu, se nemusí projevovat
pořád. Při běžném EKG je natočen dvanáctisvodový záznam elektrické
aktivity srdce v klidu na lůžku v ordinaci, vyšetření trvá desítky
sekund. Pravděpodobnost zachycení občasné poruchy rytmu je malá.
Holterovo EKG snímá elektrickou aktivitu Vašeho srdce pomocí pouhých dvou
nebo tří svodů, ale zato 24 hodin (někdy i 48 hodin) a za Vaší běžné
denní činnosti. Tím stoupá pravděpodobnost zaznamenání občasných
nepravidelností rytmu nebo námahových ischémií (nedostatečné prokrvení
srdečního svalu).
Kdy se holter provádí?
Toto vyšetření Vám lékař předepíše, pokud Vás trápí občasné bušení srdce, nebo náhlé ztráty vědomí.
Slouží k diagnostice poruch srdečního rytmu (arytmií) a ke sledování účinnosti jejich léčby. Občas se holter používá i k průkazu námahových ischemií (angina pectoris) a ke sledování účinnosti její léčby.
Princip Holterova monitorování
Při monitorování EKG podle Holtera jsou na Vašem těle nalepené elektrody (nejčastěji dvě) a od nich vedou dráty k přenosnému EKG přístroji. Ten zesiluje nepatrné změny napětí snímané elektrodami z povrchu těla a ukládá je do paměti.
Přenosný EKG přístroj je pod velmi malým proudem, jeho nošení je bezpečné i pro pacienty s kardiostimulátorem.
Po skončení monitorování Váš lékař připojí přístroj k počítači a s jeho pomocí vyhodnotí výsledky.
Jak srdce mění napětí kůže
Některé srdeční buňky se specializují na tvorbu elektrických vzruchů, další na jejich vedení k pracovním srdečním buňkám. Pracovní srdeční buňky reagují na změnu napětí stažením. Pracovní buňky jsou navzájem spojené, takže se postupně a synchronně stahují celé srdeční oddíly.
Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou, proto jsme dobře vodiví. Elektrický proud vznikající v srdci je veden na povrch těla a tam jej snímají elektrody.
Co dělat před Holterovým monitorováním
Žádná zvláštní příprava na vyšetření není nutná. Holterova monitorování se nemusíte obávat, je bezpečné a zcela nebolestivé.
Informujte Vašeho lékaře o všech lécích, které užíváte, některé (beta-blokátory, digoxin, tricyklická antidepresiva…) mohou ovlivňovat práci Vašeho srdce a pro správnou interpretaci výsledků je nutné, aby o nich Váš lékař věděl.
Dovolenou v práci si kvůli vyšetření neberte, naopak je vhodné, aby záznam EKG byl natočen při Vaší běžné denní činnosti.
Proces vyšetření Holterovým monitorováním
V den D se ráno dostavíte do kardiologické ambulance. Odložíte si do půl
těla a personál Vám přilepí elektrody na hrudník, záznamník se
připevní páskem na hrudník, nebo k pasu. Po spuštění přístroje a
kontrole kvality záznamu se můžete obléct.
Zdravotníci Vás poučí, co dělat v případě odlepení elektrod
(pocení…), nebo pokud se dráty vedoucí do krabičky vysunou. Na podobné
problémy Vás přístroj obvykle upozorní pípáním.
Veďte si deník
Spolu s přístrojem dostanete i deníček, do kterého budete zaznamenávat Vaši činnost (př. 10.00-11.00 cesta autobusem domů; 11.00 výstup do šestého patra po schodech; 11.30-12.00 vaření; 13.00 naštval mě šéf atd.).
Do deníčku pište i Vaše případné potíže (př. 11.20 silné bušení srdce; 15.00 náhlá slabost, musím si sednout; 5.00 vzbuzena dušností apod.). Některé přístroje mají tlačítko, které při potížích zmáčknete. Přístroj udělá na záznamu EKG značku a interpretující lékař se může na toto místo zaměřit.
Buďte na přístroj hodní
Při zapůjčení přístroje budete poučeni, jak se k němu chovat. Přístroj má po Vás sloužit ještě mnoha dalším lidem, buďte na něj opatrní. Zásadní je chránit krabičku přístroje před vodou. V průběhu vyšetření se nesmíte koupat, ani sprchovat, pro osobní hygienu lze opatrně použít vlhkou žínku.
Odpojení od přístroje
Po uplynutí jednoho nebo dvou dnů s přístrojem se opět dostavíte do kardiologické ordinace, kde Vám personál odlepí elektrody a sundá krabičku. Z přístroje se vyndají baterie a záznam se vloží do počítače. Zkušený kardiolog pak výsledky vyhodnotí.
Výsledek Holterova monitorování EKG
Počítačové zpracování záznamů a následné vyhodnocení zkušeným kardiologem jsou poměrně náročné, výsledek vyšetření bývá k dispozici do několika dnů.
Křivka EKG má charakteristický tvar. Nepravidelně rozházené vlny a hroty jsou důkazem poruch rytmu (arytmie). Hodnotí se, jak časté tyto arytmie jsou a jakého jsou typu (některé jsou neškodné, jiné ohrožují život).
Při ischemiích (nedokrvení srdce) je křivka typicky zdeformovaná.
Podle výsledku Holterova monitorování Vám lékař může upravit dosavadní léčbu, případně navrhnout implantaci kardiostimulátoru.
Možná se Vaše obtíže objevují velmi zřídka, a ani při dvoudenním nahrávání EKG se je nepodaří zachytit. Tehdy se uplatní intermitentní ambulantní monitorování EKG.
Další názvy: Holter EKG, Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG