Holterovo ambulantní monitorování EKG

Obor vyšetření: Interna - Kardiologie

Další názvy: Holter EKG, Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG

Nemoci při kterých se provádí Holterovo ambulantní monitorování EKG

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis Holterova monitorování EKG

Holterovo monitorování umožňuje lékaři získat 24hodinový záznam elektrické aktivity Vašeho srdce. Vy přitom prožíváte normální den.

Některé nemoci srdce, například poruchy rytmu, se nemusí projevovat pořád. Při běžném EKG je natočen dvanáctisvodový záznam elektrické aktivity srdce v klidu na lůžku v ordinaci, vyšetření trvá desítky sekund. Pravděpodobnost zachycení občasné poruchy rytmu je malá.
Holterovo EKG snímá elektrickou aktivitu Vašeho srdce pomocí pouhých dvou nebo tří svodů, ale zato 24 hodin (někdy i 48 hodin) a za Vaší běžné denní činnosti. Tím stoupá pravděpodobnost zaznamenání občasných nepravidelností rytmu nebo námahových ischémií (nedostatečné prokrvení srdečního svalu).

Kdy se holter provádí?

Toto vyšetření Vám lékař předepíše, pokud Vás trápí občasné bušení srdce, nebo náhlé ztráty vědomí.

Slouží k diagnostice poruch srdečního rytmu (arytmií) a ke sledování účinnosti jejich léčby. Občas se holter používá i k průkazu námahových ischemií (angina pectoris) a ke sledování účinnosti její léčby.

Princip Holterova monitorování

Při monitorování EKG podle Holtera jsou na Vašem těle nalepené elektrody (nejčastěji dvě) a od nich vedou dráty k přenosnému EKG přístroji. Ten zesiluje nepatrné změny napětí snímané elektrodami z povrchu těla a ukládá je do paměti.

Přenosný EKG přístroj je pod velmi malým proudem, jeho nošení je bezpečné i pro pacienty s kardiostimulátorem.

Po skončení monitorování Váš lékař připojí přístroj k počítači a s jeho pomocí vyhodnotí výsledky.

Jak srdce mění napětí kůže

Některé srdeční buňky se specializují na tvorbu elektrických vzruchů, další na jejich vedení k pracovním srdečním buňkám. Pracovní srdeční buňky reagují na změnu napětí stažením. Pracovní buňky jsou navzájem spojené, takže se postupně a synchronně stahují celé srdeční oddíly.

Lidské tělo je z větší části tvořeno vodou, proto jsme dobře vodiví. Elektrický proud vznikající v srdci je veden na povrch těla a tam jej snímají elektrody.


Co dělat před Holterovým monitorováním

Žádná zvláštní příprava na vyšetření není nutná. Holterova monitorování se nemusíte obávat, je bezpečné a zcela nebolestivé.

Informujte Vašeho lékaře o všech lécích, které užíváte, některé (beta-blokátory, digoxin, tricyklická antidepresiva…) mohou ovlivňovat práci Vašeho srdce a pro správnou interpretaci výsledků je nutné, aby o nich Váš lékař věděl.

Dovolenou v práci si kvůli vyšetření neberte, naopak je vhodné, aby záznam EKG byl natočen při Vaší běžné denní činnosti.

Proces vyšetření Holterovým monitorováním


V den D se ráno dostavíte do kardiologické ambulance. Odložíte si do půl těla a personál Vám přilepí elektrody na hrudník, záznamník se připevní páskem na hrudník, nebo k pasu. Po spuštění přístroje a kontrole kvality záznamu se můžete obléct.
Zdravotníci Vás poučí, co dělat v případě odlepení elektrod (pocení…), nebo pokud se dráty vedoucí do krabičky vysunou. Na podobné problémy Vás přístroj obvykle upozorní pípáním.

Veďte si deník

Spolu s přístrojem dostanete i deníček, do kterého budete zaznamenávat Vaši činnost (př. 10.00-11.00 cesta autobusem domů; 11.00 výstup do šestého patra po schodech; 11.30-12.00 vaření; 13.00 naštval mě šéf atd.).

Do deníčku pište i Vaše případné potíže (př. 11.20 silné bušení srdce; 15.00 náhlá slabost, musím si sednout; 5.00 vzbuzena dušností apod.). Některé přístroje mají tlačítko, které při potížích zmáčknete. Přístroj udělá na záznamu EKG značku a interpretující lékař se může na toto místo zaměřit.

Buďte na přístroj hodní

Při zapůjčení přístroje budete poučeni, jak se k němu chovat. Přístroj má po Vás sloužit ještě mnoha dalším lidem, buďte na něj opatrní. Zásadní je chránit krabičku přístroje před vodou. V průběhu vyšetření se nesmíte koupat, ani sprchovat, pro osobní hygienu lze opatrně použít vlhkou žínku.

Odpojení od přístroje

Po uplynutí jednoho nebo dvou dnů s přístrojem se opět dostavíte do kardiologické ordinace, kde Vám personál odlepí elektrody a sundá krabičku. Z přístroje se vyndají baterie a záznam se vloží do počítače. Zkušený kardiolog pak výsledky vyhodnotí.

Výsledek Holterova monitorování EKG

Počítačové zpracování záznamů a následné vyhodnocení zkušeným kardiologem jsou poměrně náročné, výsledek vyšetření bývá k dispozici do několika dnů.

Křivka EKG má charakteristický tvar. Nepravidelně rozházené vlny a hroty jsou důkazem poruch rytmu (arytmie). Hodnotí se, jak časté tyto arytmie jsou a jakého jsou typu (některé jsou neškodné, jiné ohrožují život).

Při ischemiích (nedokrvení srdce) je křivka typicky zdeformovaná.

Podle výsledku Holterova monitorování Vám lékař může upravit dosavadní léčbu, případně navrhnout implantaci kardiostimulátoru.

Možná se Vaše obtíže objevují velmi zřídka, a ani při dvoudenním nahrávání EKG se je nepodaří zachytit. Tehdy se uplatní intermitentní ambulantní monitorování EKG.

Další názvy: Holter EKG, Holterovo monitorování, ambulantní monitorování EKG

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: Holterovo ambulantní monitorování EKG

Přidejte zkušenost s vyšetřením Holterovo ambulantní monitorování EKG

Nenechte se strašit - eLenkaG (27.04.22)

Milí pacienti, musím reagovat na citlivky, které vás tady straší nošením krabic, nevyspáním se v noci ap. Ano, není to nic, co bych musela mít často, ale nebolí to, nic nepříjemného to nedělá a ta chvilka nepohodlí se dá v pohodě vydržet. Mám oba Holtery, tzn EKG i tlakový, takže dvě krabičky, 1-2× do roka. Chodím do práce, starám se o rodinu, dokonce jsem dala výlet na kole ( sprcha pak od pupku dolů a pod paží řešil mokrý ručník, ale dalo se:-), takže vás, které to čeká ujišťuji, že to opravdu není nic hrozného.Preji všem pevné zdraví, Lenka

U mě nelže - Veveřice 77 (21.05.21)

Tak holter jsem nedala, dnes mi ho nasadili kvůli občasným extrasystolám (podotýkám, že už měsíc se neobjevily)a do večera jsem byla v takovém stresu, že skákaly jedna za druhou jako ještě nikdy v životě. Přiznávám, že jsem z toho strachy až brečela a nakonec milý holter odpojila - a najednou puls klidný a extrasystoly postupně zmizely. Ach jo, asi jsem fakt divná :)

Mučící nástroj :( ? - kobra2XXX (10.06.19)

Níže dole uvedené příspěvky a zkušenosti mě docela vyděsily. Vážně je nutné mučit lidi takovýmto hloupým způsobem? Jsme v 21. nebo v 15.století? Pan Holter se měl trochu prakticky zaměřit na to, jak takové vyšetření učinit lidem snesitelnější.
V době umělé inteligence krabice jako prase kolem krku a znemožněný celý den a noc Doufám, že se ten krám dá odpojit, na noc to rozhodně nebude nic měřit, na to jim tak akorát zvysoka…víte co…
doktoři jsou stejně debilní, když se dá ekzém vyléčit přírodní cestou, a u tlaku a srdečních poruch doktoři „neví“.
A přitom já si myslím, že ví moc dobře, co vám je.
O čem to vypovídá? Že když vám tvrdí, že se s daným stavem „musím smířit“ znamená to cpát se kortikoidy, mazat se tím hnusem, mít pak Parkinsona, takže další léky, zničená imunita,........
Ne stačí použít mozek a čínskou medicínu. k tomu trochu hledání příčin v minulosti, dědičnost, no jistě, ale proč pasivně užívat tzv. léky, který to zabetonují?
Proč místo idiotského Holtera (myšlenka dobrá, ale způsob praxe hrůza!!!)
Nedat echolokaci, čili dopllerovo vyšetření, apod.?
Dnes jsou doktoři obchodníci, nemá to se zdravím nic společného. Jde jim jen o výkon a jeho proplacení, taktéž u léků.
O zdraví pacienta nejde vůbec. Známe to všichni z denní praxe, ze zpráv, apod.
200 lékařů bylo odsouzeno za podvodný byznys s předepisování léků, pamatujete?
Jeli v tom i revizáci, pracovníci zdrav. pojištoven, každý si nějak ohřál polívčičku a vydělal na pacientovi, na systému, na státu.

Nic hrozného to není - Pacientka D (12.10.18)

Udivují mne tu popisy lidí, ze kterých člověk, který ještě nemá vlastní zkušenost, musí nabýt dojmu, že jde na mučení. Pravda, není to nic, co bych chtěla nosit denně, ale těch 24 hodin se dá v pohodě zvládnout. Myslím, že výsledky těchto měření jsou nenahraditelné. Ta trocha nepohodlí za to stojí a obejde se to bez jakéhokoliv většího omezení.

Nepraktický Holter - vitina (04.06.18)

Dnes jsem dostala Holter na ruku, poprvé v životě, v 51 letech…a nechápala jsem!!! V 21. století takové monstrum, s kterým nikam nemůžu ani jít! Na krku krabice, která mi všude překáží, kolem mě hadice, kterou se neustále někde zachytávám a vůbec si neumím představit noc! Nehledě na to, že mě z toho neustálého dofukování pěkně bolí ruka! Budu přehazovat z levé na pravou, abych to vydržela. Představovala jsem si dva pásky, jako nosí sprtovci, jeden kolem paže a druhý kolem těla, co schovám pod oblečení!? Asi moc koukám na sci-fi. Musím se smát!

Měření dříve a nyní - zručák (25.01.18)

Zdravím, tak po 15 letech opět nosím tk holter a opravdu přemýšlím jestli se v tomto směru nezastavil vývoj, nebo spíš nevrátil 40 let zpět. Před těmi 15 roky jsem měl manžetu na rukávu košile, malou krabičku jako cigarety strčenou v kapsičce a žádné jiné omezení. Nyní nosím na krku vlastně celý tonometr, co mám doma ve skříni, propojený stejně tlustými hadičkami, ruku musím mít při měření nataženou a ve správné poloze. Rozčiluje to.

24 hodin nemohoucnosti - usnilalucek (04.02.15)

Byla mi nasazena manžeta na levou paži, která škrtí, tlačí a znemožňuje jakýkoli pohyb, kdykoli ruku ohnete a chcete něco dělat. Není možné psát na počítači, jakkoli pracovat. Každých 30 minut se manžeta nafoukne, ruku přiškrtí a přístroj houkne (v noci co 1 hodinu). Přístroj samotný vypadá jako walkman, je vsunut do taštičky a z něj vede (jedna) tlustá šňůra směrem k manžetě. Taštička s přístrojem mi byla pověšena kolem krku. Všechno tlačí, je to velmi nepříjemné, stresující, obtěžující a na 24 hodin znepříjemňující život a znemožňující jakoukoli činnost. Nedivím se, že jsem nikde na internetu nenašel „rady“, jak se chovat v noci - prakticky se nevyspíte. Domníval jsem se, že v dnešní době „vyspělé techniky“ jsme přece jen už o kus dál a pacient nemusí být stresován tlustými šňůrami, ruku škrtícími manžetami a nošením (podle mého názoru) zbytečně velkých přístrojů kolem krku - domníval jsem se zřejmě špatně, asi musí. Vůbec bych se nedivil, kdyby měl pacient vysoký TK už jen ze stresové, na 24 hodin přiškrcené ruky.
„Zkušenost“ pochází z Kardiologie Poliklinky Hrabůvka, Ostrava.

Pravidelný Holter - kristro (16.07.12)

Když jsem byla malá, paní doktorka mě poslala na kardiologii, že mám šelest a nakonec se z toho vyklubala opravdu malá srdeční vada - BPW syndrom. Od malička jsem na holtera chodila každý půlrok až do svých 12 let. Pak jsem šla na ablaci a teď chodím jen jednou za rok, jestli vůbec. Mám ho vždy 1 den zrovna dneska ho mám. Není to nějak super, ale dá se vydržet, nebolí to, jen lechtají ty samolepky. Fakticky se toho nemusíte bát, dá se to vydržet v pohodě.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.