V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis hysteroskopie
Hysteroskopie je moderní endoskopická vyšetřovací metoda umožňující prohlédnutí děložního hrdla a děložní dutiny. Provádí se speciálním optickým přístrojem - hysteroskopem. Při výkonu lze cíleně odebrat vzorek děložní sliznice (endometria) a provést některé další operační výkony v děložní dutině (odstranění polypů, přepážek, menších podslizničních myomů nebo odstranění děložní sliznice, apod.).
Toto krátkodobé vyšetření se provádí většinou ambulantně, v celkové anestézii, na operačním sále.
Hysteroskop
K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný hysteroskop. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř dutiny děložní na obrazovku.
Díky speciálním nástrojům, které lze k hysteroskopu připojit je možné provádět různé úkony, např. odběr histologického vzorku (biopsii) nebo drobné léčebné zákroky (odstranění polypu, myomu, rozrušení srůstů atd.).
Kdy se hysteroskopie doporučuje
Nejčastějším důvodem proč lékař, gynekolog doporučuje hysteroskopii je nepravidelné opakované krvácení z děložní dutiny s nejasnou příčinou a neúspěšnou terapií, průkaz různých patologií dělohy (endometriální polypy, submukózní myomy, vrozené vývojové vady včetně přepážek), lokalizace nitroděložního tělíska (IUD), při inferlilitě a sterilitě.
Dalšími důvody jsou například cílený odběr materiálu k bioptickému a mikrobiologickému vyšetření nebo kontrola s časovým odstupem po hysteroskopických operacích.
Co dělat před hysteroskopií
Před plánovanou hysteroskopií je předem stanoven termín výkonu. Klientka je také podrobně informována o průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.
Protože se jedná o malý operační zákrok prováděný v celkové anestézii, je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie.
Bezprostředně před hysteroskopií
Dle zvyklostí zdravotnického zařízení je nástup k plánované hysteroskopii den předem nebo, častěji, ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody.
S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.
Oholení genitálu, které bylo dříve nutností, dnes už není
potřeba.
Před výkonem musí klientka odložit všechny šperky, vyjmout si kontaktní
čočky, zubní náhrady, také musí být nenalíčená a
s odlakovanými nehty.
Průběh hysteroskopie
Hysteroskopie se vždy provádí za sterilních podmínek na operačním sále, v celkové anestézii. Délka operačního výkonu závisí na obtížnosti prováděného léčebného zásahu, běžně se ale pohybuje mezi 15 a 30 minutami.
Hysteroskopie se provádí v leže na zádech, v gynekologické poloze. Po desinfekci zevního genitálu a pochvy zavádí lékař gynekologická zrcadla. Po správném umístění je mírně rozevře, tím dochází k fixaci děložního čípku do vhodného postavení. Po zhodnocení čípku zrakem jej uchopí do kleští a opatrně provádí dilataci. Následně zavádí hysteroskop. Aby bylo možné dělohu dobře prohlédnout, napouští se, na začátku vyšetření, speciálním roztokem, který oddálí děložní stěny od sebe. Tak se získá větší prostor pro manipulaci s hysteroskopem a dalšími nástroji. Optické zařízení umožní prohlédnout dutinu děložní pod velkým zvětšením. Je-li to potřebné, odebírají se vzorky na vyšetření, odstraňují polypy, myomy ( ty, které jsou v dutině děložní ), rozrušují srůsty nebo se odstraňuje celá sliznice dutiny děložní. Případně je možné suspektní (podezřelá) místa fotograficky nebo kamerou zdokumentovat.
Po diagnostickém zhodnocení a případném léčebném zákroku se hysteroskop i další nástroje odstraní a pacientka je převezena na pokoj.
Po hysteroskopii
Bezprostředně po hysteroskopii odpočívá pacientka dostatečně dlouhou dobu, aby se vstřebaly všechny léky použité k anestézii. Během této doby je sledován její celkový stav a především případné krvácení z rodidel. Také, po dobu 2 hodin po výkonu, není dovoleno jídlo ani pití. V případě potřeby je možné ještě podat léky proti bolesti, například u rozsáhlejších výkonů.
Je-li pooperační průběh bez komplikací může být žena večer po zákroku nebo druhý den propuštěna domů.
Kontrola probíhá, dle zvyklostí daného zdravotnického zařízení, přibližně za 1-2 týdny. V případě jakýchkoli potíží je nutné vyhledat lékaře ihned.
Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na celkovém zdravotním stavu a rozsahu výkonu.
Výsledek hysteroskopie
Výsledek, tedy diagnóza, případně rozsah onemocnění dutiny děložní, je při hysteroskopii ihned viditelný díky optickému přístroji. Lékař při diagnostice rozhoduje o vhodném řešení (léčbě), které případně ihned provádí.
Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.
Někdy bývá hysteroskopie součástí určitého souboru vyšetření, která mají za cíl objasnit přesnou příčinu pacientových potíží. Teprve po shromáždění všech výsledků může lékař rozhodnout jaké terapeutické řešení je nejvhodnější.
Alternativní vyšetření
Určitou alternativou vyšetření dutiny děložní je CT vyšetření, magnetická rezonance, RTG vyšetření nebo vaginální ultrazvukové vyšetření. Tyto metody ale neumožňují léčebný zásah, nelze jimi tedy hysteroskopii plně nahradit.
Další názvy: uteroskopie, endoskopické vyšetření dělohy, vyšetření děložní dutiny