Hysteroskopie

Obor vyšetření: Gynekologie

Další názvy: uteroskopie, endoskopické vyšetření dělohy, vyšetření děložní dutiny

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis hysteroskopie

Hysteroskopie je moderní endoskopická vyšetřovací metoda umožňující prohlédnutí děložního hrdla a děložní dutiny. Provádí se speciálním optickým přístrojem - hysteroskopem. Při výkonu lze cíleně odebrat vzorek děložní sliznice (endometria) a provést některé další operační výkony v děložní dutině (odstranění polypů, přepážek, menších podslizničních myomů nebo odstranění děložní sliznice, apod.).

Toto krátkodobé vyšetření se provádí většinou ambulantně, v celkové anestézii, na operačním sále.

Hysteroskop

K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný hysteroskop. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř dutiny děložní na obrazovku.

Díky speciálním nástrojům, které lze k hysteroskopu připojit je možné provádět různé úkony, např. odběr histologického vzorku (biopsii) nebo drobné léčebné zákroky (odstranění polypu, myomu, rozrušení srůstů atd.).

Kdy se hysteroskopie doporučuje

Nejčastějším důvodem proč lékař, gynekolog doporučuje hysteroskopii je nepravidelné opakované krvácení z děložní dutiny s nejasnou příčinou a neúspěšnou terapií, průkaz různých patologií dělohy (endometriální polypy, submukózní myomy, vrozené vývojové vady včetně přepážek), lokalizace nitroděložního tělíska (IUD), při inferlilitě a sterilitě.

Dalšími důvody jsou například cílený odběr materiálu k bioptickému a mikrobiologickému vyšetření nebo kontrola s časovým odstupem po hysteroskopických operacích.

Co dělat před hysteroskopií

Před plánovanou hysteroskopií je předem stanoven termín výkonu. Klientka je také podrobně informována o průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.

Protože se jedná o malý operační zákrok prováděný v celkové anestézii, je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie.

Bezprostředně před hysteroskopií

Dle zvyklostí zdravotnického zařízení je nástup k plánované hysteroskopii den předem nebo, častěji, ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody.

S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.

Oholení genitálu, které bylo dříve nutností, dnes už není potřeba.
Před výkonem musí klientka odložit všechny šperky, vyjmout si kontaktní čočky, zubní náhrady, také musí být nenalíčená a s odlakovanými nehty.

Průběh hysteroskopie

Hysteroskopie se vždy provádí za sterilních podmínek na operačním sále, v celkové anestézii. Délka operačního výkonu závisí na obtížnosti prováděného léčebného zásahu, běžně se ale pohybuje mezi 15 a 30 minutami.

Hysteroskopie se provádí v leže na zádech, v gynekologické poloze. Po desinfekci zevního genitálu a pochvy zavádí lékař gynekologická zrcadla. Po správném umístění je mírně rozevře, tím dochází k fixaci děložního čípku do vhodného postavení. Po zhodnocení čípku zrakem jej uchopí do kleští a opatrně provádí dilataci. Následně zavádí hysteroskop. Aby bylo možné dělohu dobře prohlédnout, napouští se, na začátku vyšetření, speciálním roztokem, který oddálí děložní stěny od sebe. Tak se získá větší prostor pro manipulaci s hysteroskopem a dalšími nástroji. Optické zařízení umožní prohlédnout dutinu děložní pod velkým zvětšením. Je-li to potřebné, odebírají se vzorky na vyšetření, odstraňují polypy, myomy ( ty, které jsou v dutině děložní ), rozrušují srůsty nebo se odstraňuje celá sliznice dutiny děložní. Případně je možné suspektní (podezřelá) místa fotograficky nebo kamerou zdokumentovat.

Po diagnostickém zhodnocení a případném léčebném zákroku se hysteroskop i další nástroje odstraní a pacientka je převezena na pokoj.

Po hysteroskopii

Bezprostředně po hysteroskopii odpočívá pacientka dostatečně dlouhou dobu, aby se vstřebaly všechny léky použité k anestézii. Během této doby je sledován její celkový stav a především případné krvácení z rodidel. Také, po dobu 2 hodin po výkonu, není dovoleno jídlo ani pití. V případě potřeby je možné ještě podat léky proti bolesti, například u rozsáhlejších výkonů.

Je-li pooperační průběh bez komplikací může být žena večer po zákroku nebo druhý den propuštěna domů.

Kontrola probíhá, dle zvyklostí daného zdravotnického zařízení, přibližně za 1-2 týdny. V případě jakýchkoli potíží je nutné vyhledat lékaře ihned.

Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na celkovém zdravotním stavu a rozsahu výkonu.

Výsledek hysteroskopie

Výsledek, tedy diagnóza, případně rozsah onemocnění dutiny děložní, je při hysteroskopii ihned viditelný díky optickému přístroji. Lékař při diagnostice rozhoduje o vhodném řešení (léčbě), které případně ihned provádí.

Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.

Někdy bývá hysteroskopie součástí určitého souboru vyšetření, která mají za cíl objasnit přesnou příčinu pacientových potíží. Teprve po shromáždění všech výsledků může lékař rozhodnout jaké terapeutické řešení je nejvhodnější.

Alternativní vyšetření

Určitou alternativou vyšetření dutiny děložní je CT vyšetření, magnetická rezonance, RTG vyšetření nebo vaginální ultrazvukové vyšetření. Tyto metody ale neumožňují léčebný zásah, nelze jimi tedy hysteroskopii plně nahradit.

Další názvy: uteroskopie, endoskopické vyšetření dělohy, vyšetření děložní dutiny

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: hysteroskopie

Přidejte zkušenost s vyšetřením hysteroskopie

Nebojte se - Ambulantně (25.09.20)

Hezký den, chtěla bych sem taky přidat zkušenost, protože díky těmto stránkám jsem se na zákrok/operaci lépe psychicky připravila.
Přes dva roky mi lékařka sledovala polyp na děložní sliznici, nakonec mi doporučila jeho odstranění a dostala jsem žádanku do nemocnice.
Věděla jsem ale o možnosti ambulantního zákroku v Odolené Vodě, takže jsem zavolala tam, protože vidina pobytu v nemocnici mě moc nelákala.
Sestřička mi po telefonu řekla vše podstatné a podle měsíčního cyklu jsme domluvily vhodné datum zákroku, které bylo nakonec už za dva týdny.

V daný den jsem přijela půl hodiny před termínem, protože jsem si vybrala anestezii pouze aulinem. Všechno šlo načas, setrička a potom lékařka mě seznámily s průběhem, v ničem jsem netápala. Proběhlo standardní gynekologické vyšetření plus ultrazvuk, teprve potom jsem se přesunula na sál.

Provede se výplach rosalginem, potom vás napustí fyziologickým roztokem a začne zákrok, přičemž s vámi stále příjemně komunikují, abyste se příliš nesoustředily na nepříjemné pocity a strach. Teď k tomu hlavnímu, zda to bude bolet - měla jsem obavy, ale opravdu je to maximálně jako menstruační bolesti, jen takový pocit tlaku, a to navíc jen hned na začátku zákroku, možná první dvě minutky, pak už mě nebolelo po zbytek zákroku vůbec nic, jen jsem vnímala ten vytékající roztok, jak vás neustále proplachují.

Samotný zákrok a odstranění polypu a odebrání vzorků mohlo trvat tak deset minut. Celkově jsem strávila v ordinaci asi 40 minut a potom mě dalších 40 minut nechaly odpočívat, než jsem dostala lékařskou zprávu a mohla odejít domů.

Po zákroku se trochu krvácí a mě pár dní bolel podbřišek, ale nic hrozného. Teď ještě čekám na výsledky biopsie, které dostane váš lékař za cca 14 dní. Držím palce všem, hlavně ať máme negativní nálezy.

V Českých Budějovicích se není čeho bát - Errai4 (03.07.20)

Právě ležím na pooperačním oddělení. Dnes ráno v 7h jsem přišla dle instrukcí, prošla asi hodinovou byrokracií, nechápu, proč se vás ptají stále stejné otázky při příjmu na recepci, v ordinaci při vyplnění formulářů, pak na vyšetřovné, při příjmu na operační, pak na samotném oddělení a nakonec i na sále mi anesteziolog i operatér pokládali ty samé otázky…
Ale k samotnému zákroku a péči. Sestrám na pooperačním se opravdu nedá nic vytknout. Ochotné, usměvavé příjemně a trpělivě vše vysvětlí, pomohou, mají starost o pacienta. Anesteziolog taky v pohodě, povídá, dá vám kyslík a povídá a pak řekne, za chvilku usnete a než se nadějete, už vás budí sestřička na pooperačním. Samotný zákrok jsem prospala, ale potom se cítím velmi dobře. Ani unavená, ani bolesti, slabé špinění, dostala jsem ledovací polštářek na podbřišek, ale musela jsem sundat, moc studil. Asi po hodině od zákroku jsem musela čůrat, sestry opět vstřícné, přinesly mísu a po další hodině mě doprovodila na Wc a dostala jsem čaj, polévku a rohlík. Pak nám sdělila info o možných následcích a potížích, které mohou nastat po propuštění do domácího ošetření. Teď je 12.30 a čekám jen na propouštěcí zprávu a hurá domů. Výsledky budou do 14 dnů u mého gynekologa.

Gynekologie Odolena Voda - Pampampelinka (05.10.17)

Svojí ošetřující lékařkou jsem byla odeslána na odstranění polypu do nemocnice. Obnášelo to 3 dny v nemocnici. Prní den ve 13 hodin na příjem, druhý den ráno zákrok v narkóze, třetí den domů. Měla jsem z toho hrůzu!
Navíc vím, že každá narkóza je zátěž a určité riziko.

Trápila jsem se několik týdnů, než jsem zázrakem našla na netu AMBULANTNÍ! hysteroskopii. Proč mi o ní gynekoložka neřekla?
I když to mám 77 km, objednala jsem se s radostí k paní doktorce Novotné do Odolené Vody. Už sestřička v telefonu při objednání byla velmi milá, vše vysvětlila.

Nic nebyl problém, s termínem mi vyšla vstříc. Zákrok plně hradí pojišťovna.
V den zákroku mě vzali na čas, ordinace i sálek příjemně barevně vymalovány. Sestřička veselá a profesionální, dokáže rychle uklidnit a rozptýlit, i jsme se spolu zasmály. Paní doktorka pečlivá a milá. Udělala mi ultrazvuk, vše vysvětlila. Samotný zákrok jsem díky vtipu a povídání sestřičky téměř nevnímala. Rozhodně to nebolelo, jen trochu nepříjemný pocit.

Cítila jsem se tam velmi dobře a důležitá. Byly ke mně velmi pozorné. Všem rozhodně doporučuji, samotný zákrok trval asi necelých 15 minut a stálo to za to. Děkuji! Cítím se dobře a žádné potíže nemám.

Hysteroskopie bez narkózy - danalu (03.02.17)

Rozhodně doporučuji ambulantní hysteroskopii (tzn.bez narkózy). Absolvovala jsem toto vyšetření v Odolene Vodě, kde ho velmi profesionálně a s citlivým přístupem provádí MUDr. E. Novotná, s asistencí stejně profesionální sestry. Je to prakticky bezbolestné, rychlé, bez zbytečného zatížení organismu narkózou, bez ztráty času předchozím předoperačním vyšetřením. Na vyšetření jsem byla včera /2.2.2017/, byl mi při něm současně odstraněn polyp a myom, bolestivost zákroku byla zanedbatelná.

První hysteroskopie v pohodě, po další mám komplik - xyz_petra_23 (26.09.15)

Na hysteroskopii jsem byla už 2×. První zákrok úplně v pohodě. Přijela jsem ráno na kliniku, udělali mi EKG a vstupní pohovor, hned jsem šla na pokoj, převlékla se a do hodiny od příjezdu jsem byla na sále. Probudila jsem se, když mě dovezli zpět na pokoj, po 2 hodinách jsem se prošla na wc, dostala napít a odpoledne se snažila trochu chodit a hodně odpočívat.

Druhý den v 10 jsem odjela domů. Jediný problém - špatně se mi dýchalo asi 2 dny (jsem astmatik) a byla jsem unavená, jinak úplně OK, krvácela jsem jeden den. Za 3 dny jsem šla
do práce a bylo mi dobře.

Letos jsem ji absolvovala podruhé. Byla jsem na jiné klinice, přijela jsem tam v 7 ráno, na řadu jsem se dostala až ve 13. Probrala jsem se, přivezli mě na JIP na 2 hodiny, pak na odpočívárnu. Žádný pokoj, propuštěna jsem byla hned ten den. Krvácela jsem asi 5 dní, po narkóze mi ale bylo x dní hodně špatně, v noci jsem musela na pohotovost. Kromě toho mám od operace vleklý zánět močových cest, kterého se nemůžu zbavit ani po druhé várce antibiotik, pořád mám bolesti močové trubice a nikdo mi není schopny říct, z čeho vlastně, jen opakují, že to je po té operaci.

Zákrok samotný dopadl dobře, žádné gynekologické problémy, menstruaci jsem dostala v termínu. Bohužel ale ani po pár týdnech od zákroku se necítím fit a skoro dní jsem nechodila do práce.

Zvládla jsem hysteroskopii - Simona Cihakova (18.09.15)

Dobrý den, především děkuji těmto stránkám, které mne částečně připravily na hysteroskopii. Tak tedy doplňuji další info: nastoupila jsem v sedm ráno, neřekli mi, co si vzít s sebou, takže je dobré mít noční košili i župan a teplé ponožky, v Plzni byla zima. :)

Také něco na čtení, to čekání, když nevíte, kdy přijdete na řadu, je děsné. Báječné je, když už je na pokoji někdo, kdo má zkušenost a pomůže. Překvapilo mne tzv rychlopovlečení - slabá průhledná látka - prý to neperou, ale vyhazují, každopádně to moc nehřeje…

Před zákrokem jsem dostala 2 injekce, také jsem raději upozornila, že jsem levák a při větším odběru z této ruky mě to pak dost bolí, tak mne napíchli na hřbetě levé ruky a bylo to v pořádku. Před zákrokem jsem si oblékla taky takovou průhlednou pololátkovou košili na jedno použití, odvezl mne zřízenec - to jsem se trošku styděla, protože ta košile se nezavazovala.

Zákrok byl cca v 11:45 a opravdu byl velmi krátký a nijak špatně jsem se potom necítila a jen mne trošičku tlačilo v podbřišku. Ani jsem nijak moc nekrvácela. Když mne přivezli, vnímala jsem, že přelézám na postel a natáhla jsem si spodní kalhotky už sama. A usnula jsem.

Dost se mi ale točila po probuzení hlava. Po dvou hodinách přišla sestřička a těm, kdo chtěli na toaletu, pomohla dojít. Ovšem obě paní se vrátily na vozíku - zatočila se jim hlava a byly úplně bílé. Já jsem raději ještě počkala, ta hlava se mi motala a zvedal se mi žaludek. Prý je to po narkóze a každý to zvládá jinak.

Dali nám napít sladký čaj, což mi na žaludek zrovna nepomohlo, hořký bych zvládla snáze. Pak přinesli na chodbu večeři - 2 rohlíky a nějaký sýr. Zvládla jsem jen půl rohlíku a přesto šlo vše ven. Nicméně, dostala jsem propouštěcí zprávu a dcera si mne odvezla domů. Vzala jsem si Ibalgin a až do druhého dne jsem spala. Doporučuji také nechat si propouštěcí zprávu pořádně vysvětlit, ať víte, co s vám dělali a proč. Dá se to opravdu zvládnout, nebojte se, ale buďte připravené!!! :)

Zvládla jsem to, ale bála jsem se - Zdenka Marie (01.05.15)

Dne 29.4.2015 jsem v Českých Budějovicích podstoupila hysteroskopii.

Měla jsem velký strach, ale personál zdejší nemocnice byl úžasný od přijetí až po propuštění do domácího léčení. Před samým zákrokem mi bylo vše vysvětleno a na sál jsem šla v pohodě a beze strachu, celý zákrok trval 15 minut a po probuzení jsem necítila žádnou bolest ani žádné nepříjemné pocity.

Myslete pozitivně a bude vše fajn. Držím palce všem ženám, které to mají před sebou.

Zkušenost s hysteroskopií - miche007 (09.01.14)

Včera jsem absolvovala hysteroskopii ve Slaném, velký strach, ale personál byl naprosto úžasný, vše mi vysvětlili a vůbec působili uklidňujícím dojmem. Díky premedikaci Diazepamem jsem na sál šla úplně klidná, pak už si nic nepamatuji a vzbudila jsem se až na pokoji. Jinak postup stejný, jak je tady uváděno. Trochu mě bolelo v podbřišku jako při silnější menstruaci, při vstávání nejistota, motání hlavy, ale to je dáno tím, že i normálně mám nízký tlak. Opravdu se nebojte, čekala jsem, že to bude mnohem horší, odstranili mi myom, teď už jen čekat na výsledky.

Nebojte se hysteroskopie - zikaka (02.01.14)

Hysteroskopii jsem podstoupila pro krvácení po menopauze. Bylo mi nabídnuto absolvovat toto vyšetření bez narkózy. Žádný problém, necítila jsem vůbec žádnou bolest, diskutovala jsem s lékaři o nálezu na obrazovce, odtranili mi polyp, rovněž
nic nebolelo. Po vyšetření jsem za hodinu odešla domů a vůbec necítila bolest ani
nepříjemné pocity.

Doporučuji a chválím - Helena64 (13.11.13)

11.11. jsem absolvovala hysteroskopii s odstraněním polypu v nemocnici na Obilním trhu v Brně. Tak milý a vstřícný kolektiv jsem opravdu nečekala, všechno šlo s úsměvem od příjmu až k propuštění, celkem jsem v nemocnici strávila cca 10hod. Jsem vděčná všem, nejen za provedení zákroku, ale za příjemnou atmosféru, kterou vytváří a za drobné vtípky, kterými se snaží odbourat strach. Děkuji všem, kteří se mi představovali, ale v té smršti jmen jsem si je nezapamatovala až na sestru paní Novákovou a MUDr.Lukášikovou.

Polyp na děloze - Jana772 (24.10.13)

Při pravidelné kontrole mně má lékařka po ultrazvukovém vyšetření řekla, že mám polyp na děloze a poslala na hysteroskopii v nemocnici pod narkózou a to mě opravdu děsilo.
Na těchto stránkách jsem se díky Pavle dozvěděla, že tento zákrok jde udělat ambulantně bez uspání.Tak jsem se jako ona objednala do Odolené Vody a dnes jsem se tam z Liberce vydala. Půl hodiny před zákrokem jsem v čekárně dostala prášek proti bolesti(jedna z možností) a pak se mnou úžasně milá a příjemná sestřička vše sepsala, stejně tak příjemná paní doktorka přesně popsala postup zákroku, udělala kontrolní ultrazvuk.

Po ulehnutí do vyšetřovacího křesla byl proveden výplach Rosalginem, a pak paní doktorka zavedla hysteroskop současně se sterilním fyziologickým roztokem do dělohy, odstranila polyp, odebrala vzorky sliznice a přitom jsem bez jakékoli bolesti poklábosila se sestřičkou a za 15 minut bylo hotovo. Kdybych s sebou neměla kamarádku, tak bych si to po zákroku v pohodě odřídila domů sama.
Tímto bych oboum chtěla moc poděkovat za profesionální i lidský přístup
a vřele doporučit všem, co mají stejný nebo podobný problém.

Ambulantní hysteroskopie - PavlaaFrantisek (29.01.13)

Při pravidelné roční prohlídce mě má lékařka po ultrazvukovém vyšetření sdělila, že mám vysokou sliznici a doporučila mě kyretáž v nemocnici pod narkozou. V jednom časopisu jsem četla, že tento výkon jde udělat ambulantně bez uspání, tak jsem hledala na netu až jsem našla. I když jsem z Českého Krumlova a do Odolené Vody to je přes 150 km, tak jsem se objednala a s manželem ve čtvrtek brzy ráno odjela. V hodinu objednání se mě a manžela, kterého sem si moc přála mít vedle sebe, ujala příjemná sestřička, sepsala papíry a šlo se k paní doktorce. Paní doktorka nám vše vysvětlila do podrobností, doporučila lokální anestézii rajským plynem, udělala kontrolní ultrazvuk a šlo se na věc.

Po ulehnutí do gynekologického křesla byl proveden výplach pochvy a sestřička mě dala inhalační ventil s plynem, na její pokyn jsem začala dýchat rajský plyn, který vše tlumil. To, že zavádí hysteroskop, že je mě do dělohy pouštěn sterilní roztok jsem věděla jen povídání, vnímala jsem jen manžela, který mě držel. Při odběru dvou vzorků sliznice jsem jen cítila menší bolest, tak 3 sekundy, nic víc.

Zákrok proběhl za 15 minut, vizuální nález byl negativní a laboratoř také negativní. Prostě absolutní zážitek za který moc děkuji.

Pavla.

Hysteroskopie bez komplikací - schenna (22.01.13)

Včera jsem podstoupila hysteroskopii, takže zážitky jsou ještě dost čerstvé. Dozvěděla jsem se o zákroku 3 dny před vánocemi, nikdy jsem nebyla v nemocnici, takže celé Vánoce jsem měla zkažené a smutné, plné obav. Nejvíce z narkozy a prostředí.
Všechny, které Vás to čeká, nebojte se ničeho.

Přijali mě v 7.30 na lačno. Nejdříve jsem podstoupila klasické gynekologické vyšetření, pak mě ubytovali, dali prášek a čekala jsem. Kolem 8.30 jsem byla na sále, tam 6 lidiček v operačním. Položila jsem se, hned mě přikryli, takže jsem tam vůbec neležela nahá, do ruky zavedli kanylu, řekli že ucítím sladko. Stačila jsem jen sama pro sebe spočítat kolik je tam lidí a víc nevím. Probudila jsem se až v 10h na pokoji, napsala manželovi zprávu, že žiji a zas jsem spala. Ve 12h mě sestřičky odvedli na WC vyčůrat, vyměnit vložku a zas mě položili do postele a spala jsem. Ve 13.15 přišla lékařka a sestra, zkontrolovali krvácení, řekli o tom, co při zákroku provedli (kyretáž a odstranění 2 polypů a srůst), dali info co a jak doma a ve 14h si mě už odvážel manžel.

Cestu domů si ani nepamatuji, doma rychlá sprcha a spala jsem až do druhého dne. Bolesti jako při silné menstruaci, ale jen ten den, druhý den už jen lehounké špinění, celková únava a malátnost. Za 14 dní na kontrolu a výsledky z histologie a za 3 měsíce znovu na kontrolu, jestli tam nic nezůstalo. Takže opravdu se nebojte, nic to není.

Kyretáž a hysteroskopie - mmrazova (05.01.13)

Letos v říjnu jsem prodělala tento zákrok, neboť jsem hrubě zanedbala své povinnosti a to chodit na občasná, neříkám úmyslně pravidelná, vyšetření na gynekologii. Vymstilo se mi to a to tak, že hodně. Začala jsem ohromě krvácet. V tom směru jste bezmocní. Takže - špitál. Nechtělo se mě tam, ale už nešlo nic jiného dělat. Nejprve si mě podali za mou absenci v návštěvách gynekologie, ale potom už to šlo jak na drátku. Nejprve jsem podstoupila kyretáž, po dalších 14 dnech hysteroskopii. Měla jsem obavy, ale byly zbytečné. V pondělí nástup, vše mě bylo vysvětleno, v úterý na výkon, nevím, jak dlouho trval, ale po probuzení ještě na sále, jsem se dožadovala, kdy, že už půjdu na výkon a bylo mě řečen, že je už hotovo. Nevěřila jsem, až když jsem odjížděla ze sálu, kde se mě smáli, tak jsem tomu uvěřila.

Pokoj, odpočinek, trošku špatně po narkóze, jinak bez bolestí, druhý den domů. Nález po asi 14 dnech - negativní. NEBOJTE SE, NEBOLÍ TO A HLAVNĚ, JSTE V POŘÁDKU.To za tu chvilku stojí. Nenechte to zajít až tak daleko jako já, že nikam nechodáte, protože Vás nic nebolí. Hloupost!

Mirka

Průběh dne při hysteroskopii - Katka865 (31.10.12)

V 7 hodin ráno jsem byla přijata na denní stacionář, kde si se mnou popovídal lékař, který měl vyšetření provádět. Převlékla jsem se do nemocniční košile a pak jsem šla na sál, kde se mě ještě jednou zeptal anesteziolog na alergie a další problémy. Po probuzení jsem ještě asi hodinu a půl dospávala, pak jsem dostala čaj a mohla jsem se projít. Kolem půl druhé mi lékař popsal průběh vyšetření, dal mi písemnou zprávu a propustil mě. Těsně po vyšetření jsem měla nepatrné bolesti v podbřišku, které odezněly dřív, než jsem mohla vstát z postele. Takže celkově vzato to není nic hrozného a rozhodně se nikdo tohoto vyšetření nemusí bát.

Průběh hysteroskopie a období po ní - babuchaM (25.05.12)

Jsem 24 hodin po hysteroskopii provedeném v nemocnici. Výkon mi byl doporučen pro protrahované menses. Věk 56 let. Popis výkonu mi byl dán písemně při přijmu. Na sále se stále nikdo nepředstavuje, ani tedy nevíte, kdo vám výkon bude provádět. Po letitých zkušenostech nic nového.

Samotný výkon prý bez komplikací, byla odstraněna i část myomu. Doba trvání nesdělena. Dospávací pokoj, při bolestech jsem dostala led na podbřišek. Pomohlo to. Požádala jsem o trochu ledu na rty, ale dostala jsem navlhčený ubrousek. Po 2 hodinách jsem byla převezena na pokoj, dostala jsem slazený čaj a směla jsem si dojít na toaletu.

Po další hodině pospávání přišel lékař, který mi sdělil, že vše proběhlo v pořádku a do 14 dnů musím navštívit svou lékařku. Podrobnosti jsem se dočetla až z propouštěcí zprávy. Myslím, že při tom provozu to ani jinak nejde. Dnes mám ještě lehké bolesti, ale jinak se cítím jako po velkém flámu.

Rozhodně to stojí za to než jít hned třeba na hysterektomii, jako dříve, je tohle daleko méně invazivní. Ještěže jde věda mílovými kroky.

Všem držím palce a děkuji Daniela

Hysteroskopie a odstranění polypu - Pikolina (17.10.10)

Tento týden jsem prodělala operační zákrok na klinice v Karviné. Příjemné sestřičky vám všechno vysvětlí a věnují se vám až do nástupu na operační sál. Představí se vám anesteziolog a než usnete, příjemně vás zbaví od strachu ze zákroku.

Na sále jsem byla asi 20min. a probudila jsem v pokoji, žádná bolest, pouze nucení na malou a trošku špinění. Donesli mi mísu pod zadek. Asi za 2 hodiny mě sestřička pomohla vstát a šla jsem se v pohodě obléknout. Dostala jsem neslazený čaj a manžel, který na mě čekal, si mě odvezl domů.

Byla jsem tam na doporučení svého gynekologa a mohu jen doporučit. Samozřejmě, že jsem měla z toho hrůzu a doufám, že až přijdou výsledky a bude vše v pohodě, nebudu litovat, že jsem neoddalovala a chodila včas na gynekologické kontroly. Nemám po zákroku žádné velké bolesti a vzala jsem za 2 dny, co jsem doma, asi 4krát Ibalgin (1 ráno - 1 večer).

Myslete pozitivně a bude to fajn!

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.