V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis laparoskopie
Laparoskopie je vyšetřovací metoda, která se používá k prohlédnutí
dutiny břišní. Laparoskopické výkony se označují jako metody
minimálně invazivní chirurgie«.
Díky speciálnímu přístrojovému a nástrojovému vybavení je možné,
z jednoho nebo více vpichů, operovat v břišní dutině bez nutnosti
jejího širokého otevření.
Laparoskopie se provádí za účelem diagnostickým nebo léčebným.
Výhodou této moderní metody je především minimální zátěž pro pacienta, výrazně menší pooperační bolest, pouze krátkodobá hospitalizace po výkonu a krátká pracovní neschopnost. Také, ve srovnání s dříve prováděnými otevřenými břišními operacemi, je celková pooperační regenerace nesrovnatelně zkrácena.
Kdy se laparoskopie doporučuje?
Rozhodnutí o laparoskopii - jako vhodné diagnostické nebo terapeutické metodě - provádí lékař chirurgie nebo gynekologie.
Mezi nejběžnější terapeutické laparoskopické operace patří: operace žlučníku, břišních kýl, operace červovitého přívěsku slepého střeva a velké spektrum gynekologických zákroků.
Diagnostická laparoskopie se provádí nejčastěji při bolestech břicha nejasného původu, pro vyšetření příčiny sterility, řešení podezření na mimoděložní těhotenství, odlišení zánětu gynekologických orgánů a jiných orgánů v malé pánvi, při podezření na nádor.
Laparoskopicky je možno provádět i náročnější operační výkony, jimiž jsou například bandáže žaludku při obezitě, operace přechodu jícnu v žaludek při refluxu žaludečních šťáv (fundoplikace), jiné operace žaludku a střev, operace nitrobřišních mízních uzlin, jater, slinivky břišní, sleziny apod.
Vedle operací laparoskopických existují i operační výkony takzvaně laparoskopicky asistované. Jedná se většinou o rozsáhlejší výkony v dutině břišní kdy se část výkonu provádí laparoskopicky a část z malého řezu v břišní stěně. Tento řez je ale menší, než by bylo nutné při provedení celé operace otevřeným způsobem. Takto se například provádí odstranění dělohy či části střeva nebo operace břišní aorty.
Co dělat před laparoskopií
Před plánovanou laparoskopií je předem stanoven termín výkonu. Klient je také podrobně informován průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.
Protože se jedná o operační zákrok je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie.
U akutních (neplánovaných) výkonů je interní vyšetření, včetně odběrů krve, zajištěno zdravotnickým zařízením. Anamnestické údaje se získávají od pacienta samotného nebo od rodinného příslušníka.
Bezprostředně před zákrokem
Dle zvyklostí zdravotnického zařízení je nástup k plánované laparoskopii den předem nebo, častěji, ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody.
S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.
Bezprostředně před výkonem musí klient sundat všechny šperky, vyjmout si kontaktní čočky, zubní náhrady, ženy musí být nenalíčené a s odlakovanými nehty.
Průběh laparoskopie
Laparoskopie se vždy provádí za sterilních podmínek na operačním sále, v celkové anestézii (znecitlivění, uspání). Délka operačního výkonu závisí na obtížnosti prováděného léčebného zásahu, běžně se ale pohybuje mezi 30 a 60 minutami. Po důkladné dezinfekci širokého okolí je proveden první miniřez (1 – 2 cm) nad nebo pod pupíkem. Tímto řezem se zavádí jehla pomocí které se do dutiny břišní aplikuje oxid uhličitý. Tím se břicho „nafoukne“ a zvětší se tak prostor pro manipulaci s nástroji a přístroji, které jsou k provedení diagnostického vyšetření nebo léčebného zákroku potřeba. Stejným řezem se pak zavede trokar – plastová nebo kovová trubička, která pomocí zpětného ventilu zabraňuje úniku plynu z dutiny břišní. Trokarem se zavádí tubus s optikou, ta umožňuje přenos obrazu vyšetřovaných orgánů na monitor. Lékař má tak možnost prohlédnout si detailně povrchové změny vyšetřovaných orgánů a zhodnotit celou dutinu břišní. Zaměřuje se především na přítomnost výpotku, hnisu, krve, srůstů, nádorů, mimoděložního těhotenství, endometriózy a řady dalších chorobných stavů. Ze suspektních (podezřelých) míst je možné odebrat vzorky k dalšímu vyšetření.
V případě potřeby se provádějí další, pomocné, vpichy jimiž se zavádějí ostatní speciální laparoskopické nástroje. Vpichy jsou velké maximálně 0,5 – 1 cm – dle používaných laparoskopických nástrojů.
Laparoskopické nástroje umožňují širokou škálu úkonů - střihání, řezání, stavění krvácení, šití, oplachování, odsávání, použití laseru a další.
Po zhodnocení příslušné oblasti nebo po provedení léčebného zákroku v dutině břišní se odsaje plyn, jsou odstraněny trokary a řezy jsou zašity.
Po laparoskopii
Bezprostředně po laparoskopii každý pacient odpočívá po dostatečně dlouhou dobu, aby se vstřebaly všechny léky použité k anestézii. Během této doby je sledován celkový stav pacienta. Také, po dobu 2 hodin po výkonu, není dovoleno jídlo ani pití. V případě potřeby je možné ještě podat léky proti bolesti, například u rozsáhlejších výkonů.
Je-li pooperační průběh bez komplikací a nejsou-li nutná další doplňující vyšetření může být pacient večer po zákroku nebo druhý den propuštěn domů. V případě rozsáhlejších výkonů se doba hospitalizace prodlužuje v závislosti na závažnost onemocnění a celkovém stavu pacienta.
Stehy se odstraňují za týden ambulantně. V případě jakýchkoli potíží je nutné vyhledat lékaře ihned.
Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na typu onemocnění a rozsahu výkonu.
Výsledek laparoskopie
Výsledek, tedy diagnóza, případně rozsah onemocnění dutiny břišní, je při laparoskopii ihned viditelný díky optickému přístroji. Lékař při diagnostice rozhoduje o vhodném řešení (léčbě), které případně ihned provádí.
Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.
Někdy bývá laparoskopie součástí určitého souboru vyšetření, která mají za cíl objasnit přesnou příčinu pacientových potíží. Teprve po shromáždění všech výsledků může lékař rozhodnout jaké terapeutické řešení je nejvhodnější.
Alternativní vyšetření
Laparoskopické vyšetření lze nahradit laparotomií (otevření dutiny břišní). Jedná se o klasické otevření dutiny břišní velkým řezem. Dříve běžně používané. Orgány dutiny břišní se hodnotí pohledem i pohmatem.
Další názvy: vyšetření břišní dutiny, endoskopické vyšetření dutiny břišní