Odběr kostní dřeně

Obor vyšetření: Interna - Hematologie

Další názvy: Punkce kostní dřeně, Punkce z kosti

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Odběr kostní dřeně

Kostní dřeň vyplňuje dutinu všech kostí. Rozlišuje se červená kostní dřeň, ve které probíhá krvetvorba a která je v době narození ve většině kostí, v dospělosti pak hlavně v krátkých a plochých kostech (třeba v obratlech). Ostatní kosti jsou vyplněny žlutou kostní dření, která je představována hlavně tukovými buňkami a šedou, což je přeměněná žlutá kostní dřeň ve vyšším věku. Ve žluté a v šedé kostní dřeni neprobíhá tvorba krevních buněk. Pro život je důležitá právě dřeň červená. V ní se nacházejí krvetvorné (hemapoetické) buňky. Každá tato buňka se rozdělí na dvě – z jedné vznikne buňka, která se dělí dále na specifickou krevní buňku, a druhá buňka zůstane kmenovou krvetvornou, která zachovává počet kmenových buněk. Tím je zajištěna stálost počtu.

Po sérii dělení pak dřeň opouští červené krvinky důležité pro přenos kyslíku z plic k orgánům a oxidu uhličitého do plic z tkání, bílé krvinky, jejichž hlavní role je v imunitních reakcích a krevní destičky pomáhájící při srážení krve. Všechny tyto krevní elementy jsou v krvi ve stálém poměru a mají určité početní rozmezí. Pokud má pacient nějaké onemocnění, které kostní dřeň postihuje, změní se zastoupení jednotlivých buněk v krevním obraze. U nich je pak třeba vyšetřit i kmenové buňky – tedy kostní dřeň. Kostní dřeň má také velký význam jako materiál pro transplantace. Při nich je pacientova kostní dřeň potlačena a je mu podána kostní dřeň zdravého dárce. Ta pak, pokud je transplantace úspěšná, nahradí dřeň původní.

Co dělat před odběrem kostní dřeně

Příprava na toto vyšetření záleží na tom, jak bude probíhat. U odběru pomocí jehly je nutná hospitalizace.

Proces odběru kostní dřeně

Existuje několik způsobů odběru. Neinvazivní způsob spočívá v podání léku, který uvolní kmenové buňky do oběhu a ty jsou z něj pak vychytány separátorem. Pacientovi je zavedena kanyla, jíž prodí krev do separátoru, což je přístroj, který dokáže oddělit krvetvorné buňky od ostatních. Poté je pacientovi jeho krev vrácena. Jedná se o stejný postup jako třeba při darování krevní plazmy. Invazivní metodou je odběr z lopaty kosti kyčelní. Při něm je pacientovi v narkóze zavedena jehla do kosti a tou je pak nasáta kostní dřeň. Samotná dřeň pak vypadá jako normální krev. Při tomto zákroku musí být pacient hospitalizován a po odběru může být místo, z kterého byla dřeň odebrána, bolestivé. Je také možné darování pupečníkové krve, která obsahuje krvetvorné buňky.

Výsledek odběru kostní dřeně

Odběr kostní dřeně se provádí u pacientů, u kterých je třeba vyloučit chorobný proces, který by mohl v kostní dřeni probíhat – akutní i chronické leukémie. Další využití má v* transplantologii*.

Rizika vyšetření
Pokud je odběr prováděn s pomocí separátoru, je riziko minimální a stejné jako při odběrech plazmy. Je nutné, aby měl pacient před odběrem vyšetřen krevní obraz. Při odběru z lopaty kosti kyčelní mohou nastat komplikace při anestezii, proto je nutné, aby měl pacient předoperační vyšetření, která stanoví lékař. Další komplikace mohou nastat po zákroku – nejčastější z nich je bolestivost místa odběru.

Další názvy: Punkce kostní dřeně, Punkce z kosti

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: Odběr kostní dřeně

Přidejte zkušenost s vyšetřením Odběr kostní dřeně

Brrrr! - Eva Procházková (30.09.20)

Právě dneska jsem absolvovala odběr kostní dřeně z lopaty kyčelní kosti. Bylo to jen v lokální anestezii (celkovou jsem nechtěla). Opíchnutí nebylo moc příjemné, ale provrtání kosti a punkce bylo pěkné mučeníčko, málem jsem proletěla stropem. Náběr musel být opakován, takže znova vrtání a další odběr, připadala jsem si jako masochista. Žádnou premedikaci jsem neměla, bolest se mi nakonec podařilo rozdejchat (abych neřvala). Netrvalo to dlouho (fakt snad jen 10 minut), ale bylo to peklíčko. Pak mě převezli na onkologii, kde jsem si na chvíli vlezla do pelechu a pak mě pustili. Malinko to asi za hodinu začlo bolet, ale na doporučení lékařky jsem si vzala Algifen (který jsem u sebe měla) a hned to přestalo, takže pak v pohodě.
Vyšetření jsem měla kvůli malignímu lymfomu žaludku (stav po totální resekci) - non-Hodgkin.
Bohužel jsem na kosti dost citlivá, v dětství nebo mládí stačilo uhodit se do holenní kosti a poblinkala jsem se nebo zkolabovala. Občas jsem to využila před písemkou z matiky.:-) Ovšem porody mi nevadí - porodila jsem dvě čtyřkilové děti rychle a s úsměvem na rtech…

Odběr kostní dřeně je pohoda - Udalricj (01.07.20)

Odběr kostní dřeně z pánevní kosti. Ano, trvalo to asi 20 minut, před 2 paraleny a lokální umrtvení, trochu to bolí, ale možná méně, než vrtání zubu. Za 15 minut od zákroku jsem odjel autem domů. Samozřejmě, že to tak 2 dny ještě bolet bude, ale rozhodně nic dramatického. Je to docela na pohodu.

Odběr z panevni lopatky - Jorasek (10.07.19)

Jsou to 3 dny, co mi dělali odběr kostní dřeně z pánevní lopatky. Mám vysoké hodnoty paraproteinu a k diagnóze Monoklonální gamapatie musí vyloučit poškození kostní dřeně..hned na začátku musím napsat, že kdo říká, že to nebolí, tak kecá!!!!
Možná samotný odběr není něco, co se nedá přežít, ale teď, jak to přichází k sobě, je to vážně bolest hodně velká…a to si myslím, že vydržím hodně. Chce to minimálně 3-4 dny v klidu ležet, žádná práce, hlavně ne sedět, to bolí ještě víc. Mně bolest vystřeluje do nohy, do zad..žádné nakopnutí míčem..haha…nevím k čemu bych to přirovnala, protože netrpím ani bolestmi zad, či jinými bolestmi.
Dostala jsem před zákrokem vykapanou infuzi s Tramalem, což stačilo na oblbnutí a zklidnění, pak místo vpichu lékař ještě opíchnul mezokainem a samotný odběr 2× zkumavka krve z kosti a pak vzorek kostní dřeně…to bolelo nejvíc…tlak jak vrtají do kosti a pak tupá bolest…Odběr trval. cca 20 min, ještě 1,5 hod jsem ležela na sesterně, kde mi měřili tlak a pak pustili domů.
Byla jsem ráda,že mám odvoz, po tom Tramalu jsem byla trochu sjetá. Doprovod bych doporučovala všem, není to běžné a jednoduché vyšetření…vím, že každý máme jiný práh bolestivosti, takže je možné, že to někoho bolí míň a někoho víc, ale určitě to bolí všechny!

Držím palce všem, kdo na toto vyšetření musí, výsledky budou cca do měsíce (prý jsou dovolené), tak do té doby snad už budu bez bolesti.

Odběr kostní dřeně s umrtvením - hexe 1 (22.01.18)

Byla jsem na odběru několikrát, protože mám leukémii a 60% KD postiženou. Po prvé mi dělali odběr bez umrtvení - no, bolelo to, ale přežila jsem to a to jsem na bolesti hodně citlivá. Myslím, že hůř na tom byla sestřička, která mi dala obě zápěstí, ať prý mačkám jak chci, hlavně ať se nehýbu. Druhý den přišla chudinka do služby s pěknýma modřinama. To bylo asi před 5 lety, kdy mi na nemoc přišli. Od té doby jsem byla na odběru ještě 3×. Naposledy mi to dělali když jsem byla před týdnem v nemocnici, přímo na pokoji, kde jsem byla sama a to jsem byla uspaná, tedy ani bych to nevěděla, kdyby mne na ten výkon neupozornili.

Odběr kostní dřeně - maarcy (01.05.16)

Odběr kostní dřeně jsem absolvovala několikrát a to jak z hrudní kosti, tak z pánevní lopatky. Bolí hlavně umrtvující injekce, samotný odběr je spíš takový nepříjemný tlak a po odběru z pánve jsem několik dnů nemohla ležet na „použitém“ boku. Jinak po vpichu zůstane jen malý stroupek, místo je na dotek trochu citlivé - asi jako modřina. Ale proti odběru je mnohem horší čekání na výsledky a konečný verdikt, to bolí „duše“ a to je mnohem horší…

Každý ma iný práh bolesti - mouty (21.10.14)

Dnes som bol na odbere vzorky a neni to nič hrozné, ale každý znáša bolesť inak. Je to v hlave. Pani primárka mi dala na výber anestetikum, ale ja som to odmietol a by som sa hanbil pred sestričkami. :-D Ale vážne, neni to nič hrozné, len taký nepríjemný tlak, ale to su prkotiny. Ja som žiadne „recenzie nečítal“, lebo ľudia dnešnej doby nič nevydržia. Ja mám leukémiu a vyrovnal som sa s tým, aj z mojou ženou hned v ten den. Ludia žerú hovadiny, nemaju pohyb a potom sa čudujú, že su tak vážne chorí. Ja som športovec, ale moja strava a určité návyky neboli bohviečo. Takže teraz nelamentujem, ale zmenil som návyky. Prestal som fajčiť, jesť mäso, nepijem, normálne pracujem, športujem, no proste nuda. :-) Ľudia, neberte sa vážne, nikdo z tohoto sveta živý neodíde. :-) Takže pevné nervy pri odberoch, sú aj horšie veci, napr. malý plat. :-D Zdravím!

Po odběru kostní dřeně zůstala jen malá ranka - Soňa ZK (29.08.14)

Nedávno jsem byla na odběru kostní dřeně z hrudní kosti. Brali mi ji v Brně Bohunicích a musím říct, že celý zákrok byl v podstatě bezbolestný. Jediné, co jsem trochu cítila, byla štiplavá umrtvovací injekce, ale samotné prorážení kosti a nasávání krve z kosti vůbec nebolí, jen cítíte mírný podtlak. Možná v minulosti byl odběr velkým strašákem, ale dnes bych se toho vůbec nebála. Zákrok navíc proběhne rychle a ani pár hodin po něm, ani několik dní po něm, vás nic nebolí. Rána zůstane jen velmi malá a hned po zákroku vypadá jako malý červený pupínek.

Oběr kostní dřeně z lopaty kosti kyčelní - Pepe12 (09.08.13)

Včera mi provedli trepanobiopsii (odběr kostní dřeně z lopaty kosti kyčelní).

Protože se na internetu dozvíte nepřeberné množství „zaručených“ informací, píši vlastní zkušenost. Měl jsem z toho větší obavu, než jaké to ve skutečnosti bylo. Nemusíte se toho zbytečné bát. Lokální anestezie funguje, kost se sice neumrtví, to může při odběru zabolet, ale není to nic hrozného, jsou horší bolesti (s porodem to porovnat neumím, jsem chlap, ale rozhodně je to menší bolest než nakopnutí do rozkroku).

Po zákroku to pak ještě bolí, je tam podlitina a trochu je třeba měnit polohu (chvíli ležet, chvíli stát, sedět raději méně). To je ale normální. Takže se toho zbytečně nebojte, horší je to čekání na výsledky.

Vyšetření kostní dřeně z kosti pánevní - kraska458 (11.11.12)

Před několika dny jsem absolvovala vyšetření kostní dřeně z lopaty pánevní. Před vyšetřením jsem se informovala na internetu jakým způsobem toto vyšetření probíhá. Po všech těchto informací jsem se připravila na to nejhorší. Ráda bych k tomuto vyšetření pověděla, že jsem se zbytečně obávala, ale opak je pravdou kostní dřeň kterou mi odebírali jsem cítila od prvního vpichu až až po odebrání vzorku byla to opravdu velká bolest myslím si kdyby anestezie byla silnější nemusela jsem tuto bolest vnímat. Celkově toto vyšetření trvalo v průměru dvaceti pěti minut.

Bezbolestný odběr kostní dřeně - Karel Rösler (23.04.12)

Týden před zákrokem jsem s obavami brouzdal na internetu a sháněl zkušenosti ostatních, zda je toto vyšetření bolestivé. Dost mne některé názory typu – „bolí to jak poslední fáze porodu“, „raději umřu, než ještě jednou zažít tu bolest“, apod. vystrašily. Dnes vidím, že je lepší na internetu nic nehledat - je to ztráta času a zbytečně se člověk předem stresuje. Snášení bolesti je individuální, ale tento odběr je vážně nebolestivý. Horší je snad trhání zubu.

Na vyšetření jsem se dostavil v plánovaný čas, spolkl nějaké dvě tabletky a asi půl hodiny čekal na příchod lékaře. Setra natřela místo vpichu dezinfekcí a podala mi ruku, abych ji pevně tiskl. Asi nejbolestivější z celého zákroku byl silný tlak prstů lékaře, který si hledal správné místo pro vpich. Mám pocit, že snad lékař ani neaplikoval žádnou injekci pro lokální anestézii - jen mi řekl, ať se nebojím.

Najednou jsem cítil pouze nepříjemný tlak do pánevní kosti. Vše trvalo pár minut a po chvíli mi lékař řekl, že to nejhorší mám za sebou, že už má váleček dřeně vyjmutý. Následoval další již zcela nebolestivý vpich pro odběr nějaké tekutiny a bylo hotovo.
Po zákroku jsem měl domluven odvoz, ale raději jsem absolvoval cestu domů (asi 30 minut chůze) pěšky na čerstvém vzduchu. Vůbec nic jsem necítil, bolest se nedostavila ani po odeznění anestetik. Ani druhý a následující den jsem necítil žádnou bolest.
Děkuji tímto lékaři a personálu hematologické kliniky za profesionální a příkladný přístup.

Odběr kostní dřeně - wirgil (11.05.11)

Dneska jsem absolvoval odběr kostní dřeně z pánevní kosti. Mohu zde všechny ujistit, že navzdory své pověsti se jedná o téměř bezbolestný výkon. Injekce pro lokální anestezii je asi tak to nejhorší, co bylo cítit.

Při výkonu jsem neustále čekal, že teď to přijde, ohlušující bolest, při které si prokousnu zápěstí, a místo toho jsem najednou uslyšel, že je hotovo. Nanejvýš jsem vnímal, že tam vzadu se něco děje. Pak jsem si poležel dvě hodiny na lůžku a poslali mě domů.

Po odeznění anestetik (asi 4 hodiny) mám pocit jako po špatně píchnuté injekci. Ještě jednou opakuji: není se čeho bát a kdyby mi teď zavolali, že se něco nepovedlo a že zítra musím zase, neměl bych s tím žádný problém. Tímto způsobem chci i poděkovat personálu na oddělení hematologie v nemocnici v Pelhřimově za perfektní práci i přístup.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.