Orální glukózový toleranční test

Obor vyšetření: Interna - Diabetologie

Další názvy: OGTT, oGTT, glykemická křivka, oral glucose tolerance test

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis OGTT

Orální glukózový toleranční test (OGTT) je pomocná vyšetřovací metoda, která se používá k diagnostice onemocnění diabetes mellitus (DM,cukrovka), gestačního diabetu (cukrovka v těhotenství) a porušené glukózové tolerance (PGT).

Test se odborně nazývá orální glukózový toleranční test, běžně užívaná zkratka je OGTT. Přesně se jedná o podání glukózy (běžný hroznový cukr) ústy, tedy o její vypití. Následně se ze vzorků krve a moči zjišťuje jak se organizmus s touto glukózovou zátěží vyrovnává, jak rychle dokáže toto množství cukru zpracovat.
Vyšetřovací postup vychází z doporučení České diabetologické společnosti a České společnosti klinické biochemie a samozřejmě je také v souladu s protokolem vydaným Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Kdy lékař OGTT doporučí

Vyšetření obvykle předepisuje obvodní nebo interní lékař. Test se provádí u lidí, kteří překročili hranici 15-ti let, lidí s výskytem diabetu v rodině, u obézních pacientů a u pacientů s vysokým krevním tlakem. Nejpočetnější skupinu tvoří pacienti, u kterých lékař v laboratoři dvakrát po sobě zachytil hladinu cukru v krvi v rozmezí 6,1- 7,0mmol/l.

těhotných žen pak doporučení vydává gynekolog. Test k vyloučení gestačního diabetu se provádí ve 24. - 28. týdnu gravidity u všech těhotných žen.
Výjimku tvoří ženy u kterých jsou zjištěny alespoň dva rizikové faktory v anamnéze: výskyt diabetu v rodině, porod plodu s hmotností vyšší než 4000g, obezita, diabetes mellitus v předchozí graviditě, přítomnost cukru v moči (glykosurie), předchozí porod mrtvého plodu, hypertenze nebo preeklampsie v předchozích graviditách, opakované potraty, věk nad 30 let. Takové těhotné jsou považovány za vysoce rizikové a OGTT se u nich provádí co nejdříve v prvním trimestru (do 12. týdne těhotenství).

Ženy s nízkým rizikem, u nichž nebyl zjištěn žádný rizikový faktor nebo pouze jediný, podstupují OGTT ve druhém trimestru.

Co dělat před OGTT


Odběr se provádí nejčastěji ráno a je nutné být nalačno. Před odběrem se doporučuje od večera nejíst, nepít sladké nápoje, kávu, alkohol, nekouřit. Pokud je to ze zdravotního hlediska možné, také vynechat léky.

Tři dny předem by každý měl jíst vyváženou stravu, takovou, jakou konzumuje běžně. Důležité je pouze to, aby potrava obsahovala 150 - 200 g sacharidů za den.
Je třeba zachovat i obvyklou fyzickou zátěž.
Nedoporučuje se v této době držet např. redukční dietu nebo naopak se přejídat. Výsledek testu by pak byl zkreslený.

OGTT se provádí u těhotných žen mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Jak probíhá těhotenská cukrovka?

Princip OGTT

Při diabetu mellitu nebo porušené glukózové toleranci nedokáže organizmus zpracovat přijatý cukr. Podstatou vyšetření je tedy podání přesného množství cukru a následné vyšetření vzorků krve a moči, v pravidelných časových intervalech. Analýza vzorků ukáže jak je organizmus schopen se s touto zátěží vyrovnat. Zdravý člověk má nalačno hladinu cukru mezi 3,6 a 5,5 mmol/l. Lidé se špatnou glukózovou tolerancí mají tuto hladinu dvě hodiny po zátěži mezi 7,1 a 11,1 mmol/l. U diabetes je glykémie nad 11,1 mmol/l.

Průběh OGTT

Test se provádí v časovém rozsahu minimálně dvou hodin. S tím je nutné počítat, zařídit si volno v zaměstnání a také si s sebou vzít něco na zkrácení volného času – časopis, knihu.

Test se provádí většinou ráno, ve specializované laboratoři. Odebírá se žilní krev nalačno a čeká se na výsledek glykémie (hladina cukru v krvi). Pokud dosahuje glykémie hodnot vyšších než 6,9 mmol/l (u těhotných vyšší než 5,6 mmol/l) OGTT se neprovádí. Pokud je glykémie v rozmezí 5,6 - 6,9 mmol/l ( u těhotných menší než 5,6 mmol/l) OGTT se provede.

Potom klient vypije během 5-10 min 75 g glukózy v 250ml roztoku. Nejčastěji se podává čaj.

Další odběr žilní krve se provádí po 120 minutách. Při diagnostice gestačního diabetu se navíc může provést odběr žilní krve za 60 minut po zátěži.

Během doby čekání není dovolena větší fyzická zátěž (např. dobíhání na odběr), kouření ani konzumace jídla.

Výsledek OGTT

Na výsledky pacient čeká maximálně dva dny (pracovní). Důležitou hodnotou je hladina glukózy v žilní krvi za dvě hodiny po vypití sladkého roztoku. Pokud je hladina glukózy nižší než 7,8 mmol pak se nejedná o diabetes ani porušení glukózové tolerance a vše je v pořádku.

Při hladině vyšší než 7,8 ale nižší než 11,1 mmol se jedná o porušenou toleranci glukózy. Tento stav se řeší dietními opatřeními, nápravou životního stylu, redukcí přebytečných kil a sportovní aktivitou. Samozřejmostí jsou i pravidelné návštěvy lékaře spojené s kontrolou hladiny glukózy v krvi.

Při výsledné hodnotě vyšší než 11,1 mmol je jasné, že se jedná o onemocnění diabetes mellitus. Léčba onemocnění spočívá kromě úpravy životosprávy také v podávání léků, případně v aplikaci inzulínu.

Pozitivní výsledek OGTT se doporučuje ověřit opakovaným vyšetřením.

Další názvy: OGTT, oGTT, glykemická křivka, oral glucose tolerance test

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: orální glukózový toleranční test

Přidejte zkušenost s vyšetřením orální glukózový toleranční test

OGTT za mě nikdy - yxcvbnm (23.04.17)

Vypít sladký roztok dokáže každý. Co udělá nenarozenému, nevyvinutému miminku, nikdo neřeší. Obzvlášť pokud matka dodržuje střídmou životosprávu, je to pro plod zátěž, odtud také „zátěžový test“. Pokud není matka v rizikové skupině (nadváha, diabetes v rodině apod.), převažují pak důsledky testu na miminko nad výsledkem. Pokud máte možnost změřit cukr v krvi nalačno a po vydatné snídani, je to jistě šetrnější způsob. Přemýšlejte, jde o vaše dítě.

Vyšetrenie OGTT - viktoria°1234 (26.08.16)

Absolvovala som toto vyšetrenie v 2 trimestri gravidity ale prebiehalo to tak, že najprv krv vysledok som nevedela potom mi dali vypiť glukozu, ktoru som si sama musela zakupiť. Potom som počkala hodinku odobrali krv a potom dalšiu hodinku a na vysledky sa čaka, nič strašne až na ten sladky napoj.

OGTT v těhotenství - carol-ina (30.01.13)

Absolvovala jsem glukózový toleranční test ve 24. týdnu těhotenství, trvá to déle, takže nějaké čtení s sebou, ale nechá se to vydržet. I ta tekutina se dá vypít (měla jsem na to 10 minut). Výsledky v pořádku, původní hodnota (1.odběr) před vypitím glukózy 4,7. Po 1. hodině 5,6, po 2.hodině hodnota 6,9.

Test 16.11.2009 - kus (16.11.09)

Test jsem absolvoval v přesném sledu, jak je zde odborně popsáno. Počáteční stav krev 5,7, moč 0. Po 1 hod. krev 9,8, moč 30. Po 2 hod krev 6,5, moč 9. Asi je to OK. Vyšetření provedeno v souvislosti s bolestí kloubů a případnou neuropatií. Test není nepříjemný, akorát ty 2 hod. jsou dlouhé. Chce to sebou dobrou knihu. Pavel

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.