V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření
Popis rektoskopie
Rektoskopie je vyšetřovací metoda, která se používá k prohlížení
konečné části trávicí trubice, konkrétně dolní části tlustého
střeva a konečníku (rektum).
Vyšetření konečníku patří k nejstarším lékařským vyšetřením.
Prováděla se již ve starověkém Egyptě. Vyšetřovací nástroje pro
vyšetření konečníku se postupně zdokonalovaly, hlavní rozvoj metody
nastal ve druhé polovině 19. století.
Přestože dnes existuje mnoho typů vyšetřovacích metod, patří rektoskopie stále mezi často používaná vyšetření.
Rektoskop
K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný rektoskop. Umožňuje přehledné zobrazení konečné části trávicí trubice v případě, že existuje podezření na onemocnění, které je lokalizováno pouze v oblasti konečníku. Tuto část střeva totiž zobrazí lépe než úplná* kolonoskopie* (vyšetření celého tlustého střeva).
Rektoskop je na rozdíl od jiných endoskopů rigidní (neohebný). Můžeme si ho představit jako dutou kovovou nebo v dnešní době stále častěji plastovou trubičku, která se zavede do konečníku. Její dutou částí lze lépe vyšetřit partie tlustého střeva a konečníku, na které lékař dohlédne. K lepší orientaci slouží zvětšovací čočka a přídavný zdroj studeného světla (aby pacient nebyl popálen).
Díky speciálním nástrojům, které lze k rektoskopu připojit je možné provádět různé úkony, např. odběr histologického vzorku (biopsii) nebo drobné léčebné zákroky (odstranění polypu) apod.
Kdy se rektoskopie doporučuje
Nejčastější důvodem proč lékař doporučuje rektoskopii je krvácení z konečníku. Cílem tohoto diagnostického zákroku je odhalit zdroj tohoto krvácení - zda se jedná o krvácení nádorového původu nebo** krvácení z tzv. hemeroidů. Hemeroidy jsou rozšířené cévy vytvářející uzly, jedná se vlastně o obdobu **křečových žil. Samotná existence hemeroidů ještě není považována za nemoc.
Dalšími důvody jsou podezření na cizí těleso, záněty rekta (proktokolitidy) nebo píštěle.
Co dělat před rektoskopií
Před plánovanou rektoskopií je nutné vyprázdnit dolní část tlustého střeva. Dle zvyklostí různých oddělení či ambulancí se při hospitalizaci podává očistné klyzma (aplikace vlažné vody do konečníku a následné vyprázdnění) nebo glycerinové čípky.
Dnes se většinou vyšetření provádí ambulantně, pacient přichází těsně před vyšetřením a přípravu si doma obstarává sám. Také pomocí glycerinových čípků – jeden večer a jeden ráno nebo se používá projímací prostředek YAL. Jedná se o klyzma o malém obsahu, které je v nádobce s aplikátorem. Po aplikaci je nutné vyčkat než začne účinkovat.
Průběh rektoskopie
Vyšetření trvá cca 10 minut. Důležité je po celou dobu neměnit polohu a klidně dýchat.
Vyšetření není bolestivé. Někteří pacienti se mohou pouze špatně
cítit v poloze ve které se vyšetření provádí. Lékař i zdravotní
sestra celý postup předem vysvětlí a po celou dobu s pacientem komunikují
a sledují jeho celkový stav.
Při vyšetření je nutné zaujmout speciální tzv. kolenoprsní
polohu, je to poloha v kleče s oporou o pokrčené lokty nebo
u pacientů se sníženou hybností kloubů na dolních končetinách na
levém boku.
Po zaujmutí příslušné pozice lékař nejprve zhodnotí zrakem okolí konečníku, prstem (s navléknutou rukavicí) palpačně (pohmatem) vyšetří ústí konečníku. Pak opatrně zavádí konečnou část trubice rektoskopu do konečníku. Trubice je na konci potřena znecitlivujícím gelem Mesocainem.
Následně je nasazena na rektoskop optická část se zdrojem světla a za zrakové kontroly rektoskop zaveden do požadované hloubky. Pak lékař hodnotí sliznici konečníku - její barvu, změny cév ve stěně konečníku, všímá si stop krve, hlenu nebo hnisu.
Zdravá sliznice má růžovou barvu. Zarudlá místa mohou znamenat zánět,
rozšířené cévy mohou být zdrojem krvácení a nepříjemných pocitů
v oblasti konečníku.
Ze suspektních (podezřelých) míst lékař může odebrat vzorky tkáně. Ty
se odesílají na histologické vyšetření, které podezření vyvrátí nebo
potvrdí.
Při rektoskopii se také někdy provádějí drobné léčebné zákroky, například odstranění polypu.
V případě potřeby se pro lepší přehlednost aplikuje do střeva malé množství vzduchu, o této skutečnosti je pacient předem informován. Přítomnost vzduchu je pociťována jako mírný tlak na stolici.
Po rektoskopii
Po vyšetření je možné normálně jíst, pít, vykonávat jakoukoli činnost. Není potřeba dodržovat nějaký speciální režim. Pouze v případě, že lékař odebíral ze střeva vzorek tkáně nebo odstraňoval polyp, je nutné kvůli případnému krvácení setrvat asi 1 hodinu v čekárně. Pokud je vše v pořádku pacient může odejít domů.
Výsledek rektoskopie
Předběžný výsledek rektoskopie lékař sděluje ihned po výkonu. Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.
Alternativy rektoskopie
Nelze-li z nějakého důvodu provést rektoskopii, je možné tuto metodu nahradit CT vyšetřením nebo RTG s použitím kontrastní látky. Konečník lze také prohlédnout při kolonoskopii, což je vyšetřovací metoda pro celé tlusté střevo.
Další názvy: vyšetření konečníku, endoskopické vyšetření konečníku, vyšetření rekta