Rektoskopie

Obor vyšetření: Interna - Gastroenterologie a hepatologie

Další názvy: vyšetření konečníku, endoskopické vyšetření konečníku, vyšetření rekta

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis rektoskopie

Rektoskopie je vyšetřovací metoda, která se používá k prohlížení konečné části trávicí trubice, konkrétně dolní části tlustého střeva a konečníku (rektum).
Vyšetření konečníku patří k nejstarším lékařským vyšetřením. Prováděla se již ve starověkém Egyptě. Vyšetřovací nástroje pro vyšetření konečníku se postupně zdokonalovaly, hlavní rozvoj metody nastal ve druhé polovině 19. století.

Přestože dnes existuje mnoho typů vyšetřovacích metod, patří rektoskopie stále mezi často používaná vyšetření.

Rektoskop

K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný rektoskop. Umožňuje přehledné zobrazení konečné části trávicí trubice v případě, že existuje podezření na onemocnění, které je lokalizováno pouze v oblasti konečníku. Tuto část střeva totiž zobrazí lépe než úplná* kolonoskopie* (vyšetření celého tlustého střeva).

Rektoskop je na rozdíl od jiných endoskopů rigidní (neohebný). Můžeme si ho představit jako dutou kovovou nebo v dnešní době stále častěji plastovou trubičku, která se zavede do konečníku. Její dutou částí lze lépe vyšetřit partie tlustého střeva a konečníku, na které lékař dohlédne. K lepší orientaci slouží zvětšovací čočka a přídavný zdroj studeného světla (aby pacient nebyl popálen).

Díky speciálním nástrojům, které lze k rektoskopu připojit je možné provádět různé úkony, např. odběr histologického vzorku (biopsii) nebo drobné léčebné zákroky (odstranění polypu) apod.

Kdy se rektoskopie doporučuje

Nejčastější důvodem proč lékař doporučuje rektoskopii je krvácení z konečníku. Cílem tohoto diagnostického zákroku je odhalit zdroj tohoto krvácení - zda se jedná o krvácení nádorového původu nebo** krvácení z tzv. hemeroidů. Hemeroidy jsou rozšířené cévy vytvářející uzly, jedná se vlastně o obdobu **křečových žil. Samotná existence hemeroidů ještě není považována za nemoc.

Dalšími důvody jsou podezření na cizí těleso, záněty rekta (proktokolitidy) nebo píštěle.

Co dělat před rektoskopií

Před plánovanou rektoskopií je nutné vyprázdnit dolní část tlustého střeva. Dle zvyklostí různých oddělení či ambulancí se při hospitalizaci podává očistné klyzma (aplikace vlažné vody do konečníku a následné vyprázdnění) nebo glycerinové čípky.

Dnes se většinou vyšetření provádí ambulantně, pacient přichází těsně před vyšetřením a přípravu si doma obstarává sám. Také pomocí glycerinových čípků – jeden večer a jeden ráno nebo se používá projímací prostředek YAL. Jedná se o klyzma o malém obsahu, které je v nádobce s aplikátorem. Po aplikaci je nutné vyčkat než začne účinkovat.

Průběh rektoskopie

Vyšetření trvá cca 10 minut. Důležité je po celou dobu neměnit polohu a klidně dýchat.

Vyšetření není bolestivé. Někteří pacienti se mohou pouze špatně cítit v poloze ve které se vyšetření provádí. Lékař i zdravotní sestra celý postup předem vysvětlí a po celou dobu s pacientem komunikují a sledují jeho celkový stav.
Při vyšetření je nutné zaujmout speciální tzv. kolenoprsní polohu, je to poloha v kleče s oporou o pokrčené lokty nebo u pacientů se sníženou hybností kloubů na dolních končetinách na levém boku.

Po zaujmutí příslušné pozice lékař nejprve zhodnotí zrakem okolí konečníku, prstem (s navléknutou rukavicí) palpačně (pohmatem) vyšetří ústí konečníku. Pak opatrně zavádí konečnou část trubice rektoskopu do konečníku. Trubice je na konci potřena znecitlivujícím gelem Mesocainem.

Následně je nasazena na rektoskop optická část se zdrojem světla a za zrakové kontroly rektoskop zaveden do požadované hloubky. Pak lékař hodnotí sliznici konečníku - její barvu, změny cév ve stěně konečníku, všímá si stop krve, hlenu nebo hnisu.

Zdravá sliznice má růžovou barvu. Zarudlá místa mohou znamenat zánět, rozšířené cévy mohou být zdrojem krvácení a nepříjemných pocitů v oblasti konečníku.
Ze suspektních (podezřelých) míst lékař může odebrat vzorky tkáně. Ty se odesílají na histologické vyšetření, které podezření vyvrátí nebo potvrdí.

Při rektoskopii se také někdy provádějí drobné léčebné zákroky, například odstranění polypu.

V případě potřeby se pro lepší přehlednost aplikuje do střeva malé množství vzduchu, o této skutečnosti je pacient předem informován. Přítomnost vzduchu je pociťována jako mírný tlak na stolici.

Po rektoskopii

Po vyšetření je možné normálně jíst, pít, vykonávat jakoukoli činnost. Není potřeba dodržovat nějaký speciální režim. Pouze v případě, že lékař odebíral ze střeva vzorek tkáně nebo odstraňoval polyp, je nutné kvůli případnému krvácení setrvat asi 1 hodinu v čekárně. Pokud je vše v pořádku pacient může odejít domů.

Výsledek rektoskopie

Předběžný výsledek rektoskopie lékař sděluje ihned po výkonu. Vyšetření odebraných vzorků trvá asi týden.

Alternativy rektoskopie

Nelze-li z nějakého důvodu provést rektoskopii, je možné tuto metodu nahradit CT vyšetřením nebo RTG s použitím kontrastní látky. Konečník lze také prohlédnout při kolonoskopii, což je vyšetřovací metoda pro celé tlusté střevo.

Další názvy: vyšetření konečníku, endoskopické vyšetření konečníku, vyšetření rekta

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: rektoskopie

Přidejte zkušenost s vyšetřením rektoskopie

Rektoskopie v Táboře zcela bez problémů - V.K.111 (30.09.15)

Dnes jsem byla na vyšetření - na rektoskopii v Táboře z MUDr. Musila. Hrozně jsem se obávala a úplně zbytečně. Vyšetření trvalo ani ne 5 min, poloha na čtyřech. Pan dr. byl milý, ochotný, sestřička to samé. Vážně jsem čekala bolestivé vyšetření a musím říct, že jsem se zbytečně nervovala. Večer a ráno před vyšetřením jsem si zavedla čípky na lepší vyprazdňování.

Rektoskopie v kleče - ieieieieie (30.05.13)

Rektoskopie je naprosto v pohodě i v kleče. Chce to nechat stud doma, odhodlat se a je to za vámi. bez problemu. Nějaká trubička v konečníku není extra příjemná (jsem muž), ale když se tak zamýšlím, tak na světě jsou i trošku horší věci.

Nepříjemná poloha při rektoskopii - ivanB (18.11.12)

První rektoskopii jsem prodělal v poloze na čtyřech. Samotné vyšetření si ani nepamatuji a nevím, jestli se mnou lékař komunikoval, ale asi ano, protože v jednu chvíli ke mně přiběhla sestra a křičela, ať dýchám. Od momentu, kdy mě celého nahého sestra instalovala do této vyšetřovací polohy, držela mě za boky a natáčela jako obrazovku a na závěr mi brnkla o vnitřní stranu stehen, abych se víc rozkročil, jsem upadl do naprostého šoku a vnímal jsem jenom neskutečný odpor a bezmoc. Dodnes řeším následky.

Člověk, který se v minulosti setkal s dost brutálním sexuálním násilím je asi na tyto věci citlivější, ale příjemné to nemůže být nikomu. Hemeroidy se potvrdily a měl jsem jít na jejich ošetření, další rektoskopii. Vzhledem k předchozím zkušenostem jsem hledal, jaké jsou možnosti a velkém úsilí, protože tato poloha je u lékařů velice hluboce zakořeněná, jsem zjistil, že je možné ošetření provést v leže na boku. Můj lékař, kterému jsem do té doby bezmezně důvěřoval, jinak bych se ani k rektoskopii neodhodlal, to odmítl, čímž u mě skončil. Našel jsem si nového lékaře, který s tím neměl nejmenší problém. Ošetření proběhlo na boku s pokrčenými koleny a byl jsem úplně v klidu a pohodě. Dokonce jsem se ani nemusel celý svlékat jenom jsem si stáhl kalhoty a trenky pod zadek. Celou dobu jsme spolu normálně mluvili. No opravdu pohoda.

Samotné vyšetření bylo sice trochu cítit, protože mi ty hemoroidy nějak zaškrcoval, ale dalo se to vydržet. Nejhorší je to, lékaři tuto polohu odmítají, protože je pro ně nepohodlná. Pan doktor se musel ke mně sklánět a pracovat v předklonu, být opatrnější a víc přifukovat.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.