Měření nitroočního tlaku

Obor vyšetření: Oftalmologie (oční)

Další názvy: tonometrie, dynamická konturní tonometrie

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Popis měření nitroočního tlaku

Měření nitroočního tlaku patří k základním vyšetřením u očního lékaře. Je jedním z klíčových vyšetření při záchytu pacientů se zeleným zákalem (glaukomem), tonometrie se používá i při pozdějším sledování účinnosti léčby u těchto nemocných.

Co je to nitrooční tlak?

Nitrooční tlak je výsledkem poměru mezi tvorbou a odtokem nitrooční tekutiny. Příčinou jeho zvýšení může být vyšší tvorba nitrooční tekutiny nebo její pomalejší odtok.

Jak souvisí nitrooční tlak se zeleným zákalem?

Vysoký nitrooční tlak utlačuje vlákna zrakového nervu a to hlavně v místě jeho výstupu z oka. Jednotlivá vlákénka gangliových buněk jdou totiž rovnoběžně s povrchem oční koule k místu zvanému „papila zrakového nervu“ na zadním pólu oka, tam se ohýbají do pravého úhlu a společně tvoří zrakový nerv. A právě ohyb nervových vláken je na tlakové působení nejcitlivější. Vznikají pak pro zelený zákal typické výpadky zorného pole.

Vyšší nitrooční tlak stlačuje i cévy vyživující sítnici, což může zejména ve spojení s nízkým krevním tlakem zhoršit průtok krve oblastí papily zrakového nervu.

Citlivost vazivové i nervové tkáně k tlakovému působení je velmi individuální, proto tlak, který poškodí sousedovo oko, může být pro Vás normální a neškodný.

Jak člověk pozná, že má vysoký nitrooční tlak?

Nepozná, tedy většinou. Někteří lidé popisují duhové kruhy okolo světel, zhoršené vnímání kontrastu, obraz jako v mlze nebo bolest v okolí očí, jiní postřehnou až výpadek ve zrakovém poli. Většina lidí nemá potíže vůbec žádné.

Proto je jednoduché vyšetření bezkontaktní tonometrií velmi vhodné ve screeningu, tedy k plošné prevenci.

Co ovlivňuje nitrooční tlak?

Nitrooční tlak je zvyšován kofeinem, tabákem a dlouhodobou léčbou kortikosteroidy. Z dalších léků vadí ty, které způsobují rozšíření zorničky, tedy takzvaná mydriatika (fenylefrin, atropin, skopolamin).

Alkohol a marihuana v nízkých dávkách a většina celkových anestetik nitrooční tlak snižují. Dále tlak snižují léky zužující zorničku (miotika), jako pilokarpin, fyzostigmin, neostigmin, které lze použít při léčbě glaukomu.

Co dělat před měřením nitroočního tlaku

Nitrooční tlak je možné měřit pomocí různých metod, příprava na vyšetření se liší podle vybrané metody.

Pro nejčastěji užívanou bezkontaktní tonometrii není nutná žádná příprava.

Před impresní tonometrií Vám sestřička nakape místní anestetikum do obou očí, což může chvilku pálit.

Před aplanační tonometrií Vám sestřička nakape do očí místní anestetikum smíchané s fluoresceinovou barvičkou, opět můžete cítit přechodné pálení.

Proces měření nitroočního tlaku

Orientačně lze vyšetřit nitrooční tlak pohmatem ukazováčky přes zavřená víčka.

Dříve oblíbenou metodou byla impresní tonometrie například Schiotzovým impresním tonometrem. Na znecitlivěné oko se položí tonometr a sleduje se, o kolik milimetrů oploští rohovku tlak definovaného závažíčka na její střed. Měření je zkreslené působením váhy celého přístroje na oko.

Dnes nejčastější metodou vyšetření nitroočního tlaku je bezkontaktní tonometrie. Prudké fouknutí vzduchu oploští rohovku, přitom platí, že čím je nitrooční tlak vyšší, tím hůř lze rohovku oploštit.

Při bezkontaktní tonometrii si odložíte brýle, opřete hlavu o bradu a čelo před tonometr a budete požádáni, abyste sledovali barevný bod. Pak vám přístroj třikrát foukne do jednoho a do druhého oka. To je vše.

Velmi přesnou metodou je Goldmanova aplanační tonometrie, při níž máte rohovky znecitlivěny místním anestetikem a obarveny fluoresceinem, čelo a bradu si opřete před štěrbinovou lampu se speciálním nástavcem a Váš lékař zkouší, jakou silou musí na rohovku působit, aby dosáhl definovaného oploštění. Vy ovšem díky anestetiku nic necítíte.

Výsledek měření nitroočního tlaku

Výsledek měření nitroočního tlaku je lékaři k dispozici ihned.

Výška nitroočního tlaku je individuální, obvykle v rozmezí 10 – 20 mm Hg, v podstatě platí, že normální je takový tlak, který udržuje zrakové funkce a při němž nedochází k poškození zrakového nervu.

Nitrooční tlak během dne kolísá cca o 8 mm Hg, nejvyšší bývá ráno, toto kolísání je přitom u glaukomatiků výraznější než u zdravých lidí. Proto bývají někdy nutná opakovaná měření v různou denní dobu.

Máte-li silnější rohovku, než je norma, bude se Váš nitrooční tlak po vyšetření tonometrií jevit vyšší, než ve skutečnosti je. Silnou rohovku je totiž těžší zploštit. Totéž naopak platí pro lidi se slabší rohovkou.

Proto lékař může doporučit doplnit tonometrii měřením tloušťky rohovky (pachymetrií). Při tomto vyšetření se do očí vkápne anestetikum a poté se laserovou sondou změří síla rohovky. Pomocí tabulek si pak Váš lékař spočítá skutečnou hodnotu Vašeho nitroočního tlaku.

Další názvy: tonometrie, dynamická konturní tonometrie

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: měření nitroočního tlaku

Přidejte zkušenost s vyšetřením měření nitroočního tlaku

Měření nitroočního tlaku a zelený zákal - bába Ála (20.12.10)

Bohužel mám zelený zákal - vrozené dispozice po matce a moje kouření k tomu jistě přispělo. Ale máma po 20 letech léčení dodnes neoslepla a já jsem na dobré cestě přestat kouřit. Na toto vyšetření chodím pravidelně a nechápu, že z toho má někdo obavy, vždyď to vůbec nic není.

Měření nitroočního tlaku - zkušenost - Achtanare (31.10.10)

S tímto vyšetřením mám dost velké zkušenosti. Absolvuji ho pokaždé, když jdu na svou oční kliniku. Od malička trpím šilháním pravého oka, které mi i bylo v osmi letech operováno a dále krátkozrakostí. Toto vyšetření upřímně ráda nemám. Je to sice bezbolestné, ale je mi nepříjemné to foukání do oka. Vždy si musím sundat brýle a opřít bradu a čelo, pak ke mně sestra přiblíží ten přístroj.

Je tam červené kolečko a před ním bliká to žluté. A jakmile to žluté přestane blikat, tak to foukne. Já mám teda dost reflex na to blikání a hrozně při vyšetření mrkám a zavírám oči. Takže sestra mi ty oči vždycky musí roztáhnout a udržet je otevřené, aby vyšetření proběhlo v pořádku. Ale nebojte se, byla tam i paní, co se ani nehnula a vůbec jí to nevadilo. U mě je to spíš reflex od dětství, kdy mi to oko museli i umrtvit, aby se to vyšetření mohlo vůbec provést. Proto ho nemám ráda. Ale dá se to vydržet a je to opravdu bezbolestné. Jen to foukání může být nepříjemné.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.