Ultrazvuk

Obor vyšetření: Radiologie

Další názvy: SONO, ultrasonografie, sonografie, echografie, ECHO, UZ,

Nemoci při kterých se provádí ultrazvuk

V textu najdete: Popis vyšetření, Co dělat před vyšetřením, Průběh vyšetření, Výsledek vyšetření

Obor: radiologie, základní vyšetření v mnoha klinických oborech (kardiologie, gastroenterologie, hepatologie, endokrinologie, angiologie, gynekologie, ortopedie…)

Popis ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření je výbornou metodou pro zobrazení měkkých tkání, nehodí se pro vyšetřování plic a kostí. Vyhodnocení záznamu ovšem vyžaduje velkou zkušenost vyšetřujícího lékaře, laikovi připomíná čtení z kávové sedliny.

Zvláště složité a někdy i nemožné je hodnocení ultrazvuku u obézních lidí.

Dosud nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky diagnostického ultrazvuku, proto je možné vyšetřovat těhotné ženy a děti, a to i opakovaně.

Princip ultrazvuku

Ultrazvuk je zvuk o tak vysoké frekvenci, že jej člověk neslyší. Prostředím se šíří jako vlna střídavého zahušťování a ředění molekul. Zdrojem vlnění je pizoelektrický krystal v ultrazvukové sondě.

Různé tkáně mají různou echogenitu – schopnost odrážet ultrazvukové vlny.
Ultrazvuková vlna naráží při průchodu tělem na tkáňová rozhraní, to jsou místa, kde jedna tkáň sousedí s druhou, například kůra ledvin a okolní tuk.

Na tkáňovém rozhraní se část vlny odrazí a zbytek projde dál, k dalšímu tkáňovému rozhraní, aby se zase část odrazila a část prošla atd. Čím rozdílnější jsou echogenity sousedících tkání, tím větší je odraz vlny.

Ultrazvuková sonda odražené vlny přijímá.

A-MODE je nejjednodušším ultrazvukovým zobrazením, dnes se používá v oftalmologii pro přeměření nitroočních vzdáleností před operacemi. „A“ je podle slova „amplituda“, což česky znamená výkmit, výchylka.

B-MODE je dvojrozměrné zobrazení. Jednotlivým výchylkám odpovídají různě jasné body („B“ podle anglického „Brightness“ = jas, jasnost). Sonda přitom vysílá ultrazvukové vlny v jedné rovině.

M-MODE („Motion“ = pohyb) se využívá v kardiologii a D-MODE („Dopplerovské sono“) při vyšetření srdce a cév.

Typy ultrazvuku

Ultrazvuk břicha

Lékař Vás na UZ břicha pošle při bolestech nejasného původu, při podezření na ledvinové nebo žlučníkové kameny, k vyloučení vnitřního krvácení, při podezření na nádorové onemocnění a při mnoha jiných potížích.

Pomocí UZ břicha lze vyšetřit žaludek, slinivku, slezinu, játra, žlučník, ledviny, močový měchýř, velké cévy a další orgány.

Ultrazvuk srdce (echokardiografie, ECHO)

ECHO ukáže lékaři pohyblivost jednotlivých srdečních oddílů a umožní mu přeměřit sílu srdečních stěn, průměr kořene aorty a další rozměry. Lékař může znázornit pohyb krve srdcem a odhalit případnou regurgitaci (zpětný tok krve na chlopních).

Zátěžová echokardiografie umožní lékaři sledovat funkci Vašeho namáhaného srdce, zatímco Vy šlapete na rotopedu.

Transezofageální echokardiografie se provádí pomocí jícnové sondy. Po předchozí sedaci a lokálním znecitlivění hrtanu se zavede ultrazvuková sonda do jícnu, tj. za srdce. Toto vyšetření se provádí v průběhu srdečních operací, při podezření na infekční endokarditidu (zánět srdeční výstelky), při podezření na disekci aorty (natržení stěny aorty) a v dalších závažných případech.

Ultrazvuk štítné žlázy

Pomocí UZ lékař zjistí velikost, strukturu a prokrvení štítné žlázy. Pozná tak například přítomnost a aktivitu zánětu. UZ slouží i k odlišení uzlů od cyst, které mají uvnitř dutinku.

Ultrazvuk v gynekologii a porodnictví

Stále víc gynekologů vlastní ultrazvukový přístroj. Dělohu, vejcovody a vaječníky mohou vyšetřovat přes břišní stěnu, nebo použijí vaginální sondu. Jedná se o bezpečné a nebolestivé vyšetření.

Miminko je za nitroděložního života vyšetřeno ultrazvukem nejméně čtyřikrát.

Prvním vyšetření je ověřeno těhotenství a kontroluje se místo uhnízdění vajíčka v děloze.
Druhý ultrazvuk absolvují maminka a plod v 11. – 14. týdnu, cílem je zachytit závažné vrozené vady a určit stáří plodu (podle kterého se odhaduje datum porodu).

Třetí vyšetření se provádí ve věku 18 – 23 týdnů a slouží k přesnějšímu prohlédnutí plodu a odhalení vývojových vad.

Poslední ultrazvuk mezi 30. – 32. týdnem těhotenství opět kontroluje plod, jeho polohu, ale i stav placenty a množství plodové vody.

Stále oblíbenější je 3D a 4D ultrazvuk nabízený některými centry asistované reprodukce a porodnicemi, čtvrtým rozměrem je čas, rodiče si tedy odnesou 3D fotografii a DVD s krátkým záznamem pohybujícího se miminka v děloze. Provádí se nejlépe mezi 28. a 30. týdnem těhotenství, zdravotní pojišťovny jej hradí jen ve výjimečných případech.

Ultrazvuk prostaty

Ultrazvuk je nejpoužívanější zobrazovací technikou v urologii, prostata se vyšetřuje při podezření na benigní hyperplazii a k vyloučení nádorového onemocnění.

V urologii jsou dvě možná zobrazení prostaty: transabdominální UZ přes břišní stěnu a přesnější transrektální UZ pomocí sondy zasunuté do konečníku. Případná biopsie prostaty (odběr vzorku tkáně k mikroskopickému vyšetření) se provádí za ultrazvukové kontroly. Zároveň se pomocí UZ zjišťuje, kolik moče zbývá v močovém měchýři po vymočení. Zbytnělá prostata totiž močení znesnadňuje.

Co dělat před ultrazvukem

Žádná zvláštní příprava před ultrazvukovým vyšetřením není nutná.

Jeden den před plánovaným ultrazvukem břicha se vyhněte nadýmavým potravinám (hrách, čočka…) a nejméně tři hodiny před vyšetřením nejezte.

Před urologickým nebo gynekologickým ultrazvukem hodně pijte a 2 hodiny nemočte, protože pro přehlednost pánevních orgánů je nutný plný močový měchýř.

Proces vyšetření ultrazvukem

Po vstupu do ordinace si odložíte oblečení, položíte se a lékař nanese na vyšetřovanou oblast speciální gel, aby zlepšil kontakt mezi sondou a kůží. V průběhu vyšetření lékař pohybuje sondou po vašem těle, chvílemi můžete cítit lechtání nebo tlak, ale určitě ne bolest. Možná Vás lékař požádá o zadržení dechu nebo o změnu polohy (na bok při vyšetření ledviny apod.).

Vyšetření trvá 5 – 10 minut, po jeho skončení dostanete ubrousky na otření zbytků gelu a můžete se obléct. Žádná omezení po vyšetření nejsou.

Výsledek ultrazvuku

Vyšetřované orgány vidí lékař na monitoru přístroje v reálném čase, obraz lze zastavit a provádět různá měření, přístroj umožňuje i tisk ultrazvukových obrázků.

Hodnocení ultrazvukového vyšetření vyžaduje zkušeného lékaře, dva odborníci se nemusí shodnout na stejném závěru, proto je užitečná možnost přiložit k výsledku vyšetření i hodnocený obrázek.

Výsledek vyšetření Vám lékař předá ihned po konci vyšetření.

Další názvy: SONO, ultrasonografie, sonografie, echografie, ECHO, UZ,

Zkušenosti uživatelů s vyšetřením: ultrazvuk

Přidejte zkušenost s vyšetřením ultrazvuk

Bolest během ultrazvuku - goman (18.10.15)

Mám jich za sebou odhadem tak 30! Fakt. Nevím, jak může ultrazvuk někoho bolet, když není mechanismus, kterým by bolest vyvolával. Pokud si někdo na bolest stěžuje, tak ho nebolí ultrazvuk nebo pohyb sondy po těle, ale cosi v těle má bolavého a tlakem sondy se to ozve. Podotýkám, že mi dělali všechny myslitelné ultrazvuky po těle.

Zkušenosti s ultrazvukovými vyšetřeními - Syddney (13.06.14)

Není pravda, že vyšetření je nebolestivé, jak se píše v článku. Všechny ultrazvuky, které jsem podstoupila, byly buď mírně, středně, snesitelně nebo nesnesitelně bolestivé.

Standardně je středně až snesitelně bolestivý ultrazvuk břicha (záleží, jak moc tím ultrazvukem tlačí), ultrazvuk prsou je také bolestivý, ale jde to. Zdaleka nejhorším je ultrazvuk srdce, na ten by mě už znovu nedostali. To jsem nevěděla, jestli mi dřív praskne plíce, bolestí omdlím, anebo se bolestí pokálím.

Ultrazvuk - Kekss (25.04.14)

Dle mého nemusel ultrazvukem na prso tak tlačit, není to třeba. Vyšetřovala mě jedna moc milá doktorka v Kladně v poliklinice a opravdu sem se cítila příjemně, nebolelo mě to a uklidnila mě už při pozorování, že až na nedomykavost chlopně a triguspidální reg. 1st. (což snad dodnes nevím co je) to není vůbec vážné a životu ohrožující. Takže mé vyšetření bylo „úžasné“ a za dva roky se nebojím přijít na další kontrolní vyšetření. Tak se divím, že Vás to bolelo, ale ono jde taky asi i o ruku doktora/doktorky. Zkrátka jemné ruce léčí, jak řiká moje maminka.

Nebolestivé vyšetření ultrazvukem - carminy (11.03.14)

Vyšetření ultrazvukem bylo nebolestivé. Vůbec mi nevadilo a je mi s podivem, že to někoho může bolet. Ale věřím tomu, protože jednou v nemocnici při zavedení kapačky jsem myslela, že umřu bolestí.

Nevíte si rady? Zeptejte se v diskuzi nebo položte otázku do poradny lékařů.